четвртак, април 24, 2025
Početna » ПРИПРЕМИТЕ СЕ НА ЧЕКАЊЕ ЗА ПРВИ УЛАЗАК У ЕУ: Уведена су нова правила; Убудуће без печата, АЛИ УЗ СНИМАЊЕ ОТИСКА ПРСТА И ЛИЦА

ПРИПРЕМИТЕ СЕ НА ЧЕКАЊЕ ЗА ПРВИ УЛАЗАК У ЕУ: Уведена су нова правила; Убудуће без печата, АЛИ УЗ СНИМАЊЕ ОТИСКА ПРСТА И ЛИЦА

Одбор за грађанске слободе Европског парламента одобрио је постепено увођење новог Система уласка и изласка (EES) на спољним границама ЕУ, који ће важити за све држављане који нису из Европске уније, а улазе у Шенген зону ради краткорочног боравка.

Европска унија уводи нови Систем уласка и изласка (EES) који ће заменити досадашње физичко печатирање пасоша приликом преласка границе. Уместо печата, подаци о преласку ће се бележити електронски, уз прикупљање биометријских података као што су фотографија лица и отисци прстију. Овај корак представља значајан искорак ка дигитализацији граничних контрола у ЕУ.



Циљ EES система
Увођењем EES-а, Европска унија тежи:

  • унапређењу безбедности,
  • бржој обради путника на граници,
  • као и смањењу редова и гужви на улазу у шенгенску зону.

Како ће се систем уводити?
Примена ће се одвијати постепено, током укупно 180 дана. План је да:

  • Првог дана најмање 10% прелазака буде евидентирано новим системом,
  • До 90. дана покривање ће порасти на 50%,
  • А до краја периода, систем ће обухватати 100% граничних прелазака.

Све чланице ЕУ имаће флексибилност у примени, уз могућност да темпо прилагоде својим специфичностима. Биће избегнуто активирање система у време туристичких гужви, посебно у земљама попут Италије, Шпаније и Грчке, чија економија зависи од летњег туризма. Конкретна правила биће позната након што ове земље донесу додатне прописе.

Шта се мења за грађане Србије?
Српски држављани, као држављани треће земље са безвизним режимом, биће обухваћени новим EES системом. То значи да ће приликом уласка у ЕУ:

  • бити електронски регистровани,
  • дати отисак прста и фотографију лица (уколико већ нису у систему),
  • неће добијати печат у пасош.

Први улазак у ЕУ може трајати нешто дуже због уноса података, али ће сваки наредни улазак бити знатно бржи, јер ће систем моћи брзо да идентификује путника на основу већ забележених података.

Важно је нагласити да не постоји додатна процедура коју грађани Србије морају обавити пре пута — све се обавља на граничном прелазу.

Шта следи после EES-а?
Након што EES буде у потпуности оперативан, очекује се и увођење ETIAS система (Европски систем за путне информације и ауторизацију). То ће бити додатна мера за путнике из трећих земаља који путују без визе, а подразумеваће електронску пријаву пре путовања, по узору на систем ESTA у Сједињеним Државама. Међутим, ETIAS ће бити активиран тек након пуне имплементације EES-а.

Порука за грађане:
Иако нови систем не захтева посебну припрему пре пута, информисаност и разумевање процедура могу значајно олакшати прелазак границе. EES доноси више безбедности и мање гужве — а пасош више неће морати да носи тежину печата, већ ће све бити записано у електронској бази података.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept