Početna » Природно фарбање ускршњих јаја – шта стварно „ради“, а шта не? КАКВА СУ ВАША ИСКУСТВА?

Природно фарбање ускршњих јаја – шта стварно „ради“, а шта не? КАКВА СУ ВАША ИСКУСТВА?

Уочи Ускрса, многи трагају за природним начинима фарбања јаја, користећи састојке из кухиње или баште. Иако интернет нуди бројне савете и рецепте како од намирница добити интензивне природне боје, пракса често покаже другачије резултате.

У наставку доносимо искуства са неколико популарних метода природног фарбања – уз детаљан опис онога што се очекивало и шта је заправо добијено.

Жућкасто-зелена боја – жуте јабуке

Према упутству, кора шест жутих јабука кува се 20 минута у шољи и по воде. Потом се додају две кашике сирћета, а јаја се потапају у добијену течност. У пракси, ова метода није дала резултат – јаја нису променила боју и на крају су морала бити префарбана у зелену.

Зелена боја – свеж спанаћ

За добијање зелене боје препоручује се кување листова спанаћа са јајима. У пракси, након дужег поступка припреме и фарбања, резултат су била јаја са једва приметним зеленкастим флекама, што је било далеко од жељене боје.



Црвено-наранџаста боја – шипак или млевена паприка

Ова боја се покушала добити чајем од шипка или млевеном слатком паприком. Упркос пажљивом праћењу упутстава, резултат је била сива нијанса, без трага црвено-наранџастој боји. Додатни покушај са црвеним купусом такође није уродио плодом – јаја су попримила бледу, неравномерну плавозелену боју која се лако скидала.

Жута боја – куркума

Куркума је често препоручиван састојак за добијање жуте боје. Ипак, у пракси, чак и са концентрованијим раствором, јаја нису променила боју. На крају, за жељени ефекат је коришћена класична жута фарба.

Црвена боја – цвекла

Изрендана цвекла се кува у води, затим се дода сирће и јаја се потапају у насталу течност. Након целог поступка, само два јајета су попримила боју – и то више окер него црвену. Остала су касније префарбана класичном фарбом.

Љубичаста боја – црвени грејпфрут

Сок од грејпфрута са сирћетом није дао никакав резултат. Јаја су остала потпуно неофарбана.

Луковина – традиционална метода

Једина метода која је заиста успела била је она најстарија и најпроверенија – фарбање у луковини. Јаја се украшавају травчицама, увијају у најлон чарапе, уваљају у ситно сецкану луковину и кувају у води са сирћетом и сољу. Резултат: предивно украшена и дубоко обојена јаја, баш онако како то традиција налаже.

Овај мали експеримент показао је да није сваки рецепт са интернета поуздан, и да природа има своје границе – али и сигурне фаворите. А када све друго изневери, ту је увек луковина – доказано, поуздано и естетски неодољиво.

Ако се ове године одлучите за природно фарбање ускршњих јаја, имајте на уму да резултати могу зависити од многих фактора – врсте јаја, квалитета намирница, дужине кувања и количине сирћета. Ипак, ако желите сигуран и леп резултат, традиционална метода са луковином остаје неприкосновени избор.

За све остале методе – слободно експериментишите, али не заборавите да се понекад најлепши резултати добијају баш онда када не очекујемо савршенство.

Срећно фарбање и срећан Ускрс!

 



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept