Привредна комора Србије упутила је позив послодавцима да се укључе у дуални модел образовања за школску 2025/2026. годину, а сви заинтересовани послодавци могу да се пријаве путем веб портала ПКС до 15. јануара 2025. године, изјавила је руководилац службе за дуално образовање и образовне политике Привредне коморе Србије Александра Милић.
Она је за Тањуг рекла да ће следеће школске године бити уведено шест нових образовних профила међу којима су механичар оптике, техничар оптике и техничар фотографије.
– Образовни профили који су веома атрактивни су кувари, конобари, у машинству бравари, заваривачи, оператери машинске обраде резањем, и то су занимања које су привреди најатрактивнија и најпотребнија – каже Милићева.
Навела је да привреда тражи, на пример, инжењере машинства и електротехнике, као и стручњаке за послове у вези са туризмом и угоститељством, куваре и конобаре, али је истакла да је највећа заинтересованост за подручје информационих технологија.
Још неки од образовних профила који спадају у оквир дуалног образовања су механичар моторних возила, модни кројач, козметички техничар, техничар дизајна графике и други.
– Оно што је суштина дуалног образовања је да ученици након завршеног школовања имају могућности да се запосле у компанијама у којима су боравили током учења кроз рад. Предност је у томе да компаније имају прилику да учествују у формалном образовању ученика и да током три или четири године њиховог школовања пренесу сва знања и вештине које они сматрају да су важни за будућу каријеру ученика – рекла је Милићева.
Додала је и да ученици имају прилику да остану у компанији у којој су радили, али и да наставе са даљим школовањем на нивоу високог образовања.
– Врло често се дешава да међу родитељима влада мишљење да ученик уколико заврши дуални модел образовања не може да настави даље школовање, што апсолутно није истина. Дуално образовање постоји и на нивоу високог образовања, тако да неко ко жели може да настави своју каријеру и даље, а може и да се запосли у компанији у којој је реализовао учење кроз рад или у некој другој – казала је Милићева Тањугу.
Објаснила је да се новембар обележава као месец дуалног образовања и да је у ПКС раније ове недеље представљена стратегија маркетинга дуалног образовања која је реализована у сарадњи са Швајцарском канцеларијом за сарадњу и Аустријском развојном агенцијом.
Како је најавила, почетком децембра биће организована и додела награда компанијама које су у дуалном образовању већ 10 година, колико се дуго оно и реализује, а до сада је кроз тај програм прошло више од 1.100 компанија и 19.100 ученика.
Дуално образовање је део формалног система образовања и представља модел у ком се теоријска знања стичу у школи, док се практична знања и вештине стичу код послодавца, у реалном радном окружењу.
Председник Србије Александар Вучић се раније овог месеца састао са председницом Савета за дуално образовања Швајцарске Конфедерације Урсулом Рејнолд са којом је разговарао о новим изменама и допунама Закона о дуалном образовању које, према његовим речима, фаворизују и увођење целоживотног образовања где ученици могу да стичу и дипломе у формалном, али и сертификате и уверења у неформалном образовању.
Влада Србије је крајем 2023. године усвојила Уредбу о подршци дуалном образовању – подршци учењу кроз рад којом је ученицима који се школују за дефицитарна занимања обезбеђено 5.000 динара месечно од државе.
Осим тога, они за за један дан праксе недељно у компанији на крају месеца добијају 4.500 динара, док ученици старијих разреда који имају по два или три дана праксе недељно, добијају 13.500 динара месечно.
У дефицитирана занимања спадају техничар за металуршке технологије, бравар-заваривач, оператер машинске обраде резањем, ауто-електричар, оператер основних грађевинских радова и друга.
Неке од компанија које учествују у програму дуалног образовања су модна компанија Пеек & Цлоппенбург и Лидл Србија за ученике Трговачке школе у Београду, Роберт Босцх за ученике школе “Политехника – школа за нове технологије”, Сцаниа Србија и Трио моторс за ученике Средње машинске школе, али и многе друге.
У документу на сајту ПКС који се зове Конкурс за упис ученика у први разред средње школе, налази се списак свих средњих школа и образовних профила који се нуде по дуалном моделу, као и остале важне информације које се тичу услова уписа.
Тањуг