Početna » Пробудили сте се, а желите поново да легнете? Због једне ствари не можете да устанете из кревета

Пробудили сте се, а желите поново да легнете? Због једне ствари не можете да устанете из кревета

За многе људе, устајање ујутру је борба за опстанак. Чак и ако успете да отворите очи после трећег или четвртог звука аларма, радије не бисте уопште устали из кревета. Потешкоће са јутарњим устајањем могу да имају много узрока и важно је да размислите који од њих може да се односи на вас.

Дисанија је хронична немогућност устајања ујутру у комбинацији са жељом да се поново легне. Иако дисанија није ни болест ни медицински термин, све више људи доживљава ово стање. Проблеми са устајањем из кревета ујутру могу да трају од сат до два сата након буђења.

Дисанија може да буде сигнал да се нешто лоше дешава вашем телу – може да буде симптом многих болести. Немогућност устајања из кревета може да се јави код депресије, синдрома хроничног умора, фибромиалгије (распрострањени бол у мишићима и костима), апнеје у сну, анемије, поремећаја штитне жлезде, дијабетеса, синдрома немирних ногу, болести срца и поремећаја спавања.


Све ове болести могу да се испоље екстремним умором, што значи да ујутру, упркос преспаваној ноћи, тешко устајете из кревета. Кључно је пронаћи разлог зашто имате потешкоћа да устајете ујутру и елиминишете га. Код већине болести, нпр. депресије или проблема са штитном жлездом, кључно је одабрати одговарајући третман.

Како се носити са дисанијом?
Када пронађете узрок својих проблема са јутарњим буђењем, следећи корак је да погледате своје хигијенске навике спавања. Овде је најважније да свакодневно водите рачуна о свом сну – његовом ритму, одговарајућој количини и квалитету. Ако око недеље до две одржавате константно време устајања и довољно дуг ноћни сан, видећете да ће устајање ујутру почети да постаје лакше.

Поред тога, избегавајте факторе који нарушавају квалитет сна – кофеин, алкохол, прекомерну стимулацију увече. Због њих губите дубок сан ноћу и он је више испрекидан. Одлазак у кревет и устајање у исто време имаће позитиван ефекат на регулацију биолошког сата. Такође је важно да ограничите дремке – дуго спавање током дана може да отежа спавање ноћу.

На добар сан утиче и окружење у ком спавате. Уверите се да је тихо и мрачно. Могу да вам помогну ролетне и дебеле завесе које ће пригушити спољашње звуке. Такође можете да користите чепове за уши. Температура у спаваћој соби треба да буде око 18-20 степени Целзијуса.

мондо.рс



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept