Неформално тржиште приватних часова за основце и средњошколце у Србији процењује се на приближно 110 милиона евра годишње, што чини око 30% укупних плата наставног особља у државним школама. Овај облик додатног образовања у великој мери је „на црно“.
Према истраживањима, приватни часови у земљама посткомунистичког блока, укључујући Србију, постали су прећутни начин за наставнике да побољшају своје приходе. Ситуација је посебно изражена од деведесетих година прошлог века, када су приватни часови постали редовна појава због штрајкова и несташица у просвети, а данас су се проширили и на онлајн учење.
Разноврсност предавача на тржишту приватних часова укључује активне и пензионисане професоре, стручњаке из различитих области, али и студенте. С друге стране, све више родитеља тражи помоћ за своју децу већ при припремама за основну школу. Највећа потражња је за часовима из математике, српског језика, страних језика и природних наука. Цене часова варирају од 400 до 1.200 динара, у зависности од региона.
„Купци“ оваквих услуга су све млађег узраста, јер се са приватним часовима почиње већ током припреме деце за полазак у основну школу.
Приватни часови су најјефтинији у мањим градовима и на селу, где се крећу од 400 до 800 динара, негде до 1.200 динара. Што је већа средина и просечна зарада, то су веће и цене за овакве услуге.
Али, без обзира на разлике, начин плаћања је исти – новац се даје на руке.
Међутим, иако је број приватних часова у порасту, стручњаци наглашавају да то не гарантује квалитет. На Педагошком факултету у Сомбору истичу да нова генерација студената показује слабије знање и мању способност за повезивање чињеница. Др Гордана Козодеровић напомиње да студенти често долазе са недостатним основним знањем, док др Дејан Молнар са Економског факултета примећује да су студенти данас фокусирани на практична знања, али често не разликују знање од информисаности, пише магазин Бизнис и финансије
Према проценама, око 205.000 ученика користи услуге приватних часова, што чини 35,4% ученика основних и средњих школа у Србији. Приватни часови најчешће се похађају током школске године, а просечан ученик их користи шест пута месечно, уз просечну цену часа од 10 евра. Ове процене показују да тржиште приватних часова у Србији заиста може достићи вредност од 110 милиона евра годишње.
Цео текст читајте ОВДЕ.