Mинистарка просвете у Влади Републике Србије Славица Ђукић Дејановић, министар унутрашњих послова Братислав Гашић и шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Јан Брату потписали су данас Протокол о сарадњи у спровођењу пројекта „Заједно и безбедно кроз детињство”, који ће се у школској 2023/24. реализовати у свим основним школама у Србији.
Циљ пројекта је подизањe свести о последицама и штетности насилног понашања, али и учење најмлађих како да буду безбедни у различитим ситуацијама.
Ђукић Дејановић је након потписивања овог документа објаснила да ће се пројекат спроводити у свим одељењима свих основних школа кроз информативно-едукативне радионице.
Радионице ће одликовати тимски рад полицијских службеника, представника школа и Повереника за заштиту равноправности, уз коришћење едукативног материјала, приказивање спотова и представа и обележавање значајних датума, прецизирала је она.
Министарка је навела да је основни задатак пројекта подизање нивоа свести код ученика о последицама насилног понашања у стварном и виртуелном свету, препознавање различитих видова насиља и дискриминације, усвајање стратегије за помоћ другима у невољи и вештина ненасилног решавања конфликaта, развијање саосећања, али и усвајање знања и вештина о безбедном учешћу у саобраћају и понашању у ванредним ситуацијама.
Брату је указао на то да ће пројекат за ученике старијих разреда првенствено бити усмерен на превенцију вршњачког и дигиталног насиља, док ће се за ученике нижих разреда заснивати на интерактивним представама, едукацији о безбедности коришћењем различитих наставних материјала и радионица.
Мисија ОЕБС-а, кроз партнерство са Министарством унутрашњих послова, Министарством просвете и другим државним институцијама, активно ради на побољшању безбедности деце и превенцији малолетничке делинквенције, поручио је он и изразио наду да ће се број иницијатива које су усмерене на превенцију повећати.
Пројекат ће бити реализован за ученике од 1. до 8. разреда. За ученике од првог до четвртог разреда планиране су радионице на тему „Безбедност деце у саобраћају” и „Безбедност деце у ванредним ситуацијама”.
За ученике од 5. до 8. разреда у плану су радионице на тему „Превенција вршњачког насиља у стварном и виртуелном свету”.