Промена личног имена у Србији је законом омогућена сваком пунолетном лицу, као и малолетницима под одређеним условима. Лице старије од 15 година које је способно за расуђивање може самостално поднети захтев. За децу од 10 до 15 година потребна је њихова сагласност, а захтев подносе родитељи или законски заступници.
Ограничења постоје: промена није дозвољена уколико лице жели да избегне правне обавезе, ако је против њега у току кривични поступак, ако је осуђено, или ако се предлаже име које је увредљиво или супротно обичајима и моралу заједнице.
Промена презимена приликом брака и након развода
При склапању брака супружници могу:
задржати своја презимена,
узети презиме једно другог,
или комбиновати оба презимена.
У случају развода, могу се вратити на претходно презиме у року од 60 дана. Након тог рока, презиме се и даље може променити, али по редовној процедури.
Презиме детета се мења само у одређеним случајевима, као што су усвојење или утврђивање/оспоравање очинства и материнства.
Поступак и надлежни органи
Захтев за промену личног имена или презимена подноси се општинској управи према месту пребивалишта. По одобрењу, промена се уписује у матичне књиге и евиденцију о пребивалишту. Ако захтев буде одбијен, странка има право на жалбу у року од 15 дана.
Сви подаци се уписују ћирилицом, на српском језику, док припадници националних мањина имају право на упис и на свом језику и писму.
Корисни линкови и ресурси:
Упутство о вођењу матичних књига
Уколико размишљате о промени личног имена, најбоље је да се прво информишете у својој општини или код правника, како би поступак протекао што једноставније и без непотребних одлагања.