Protesti i nemiri širom sveta su u porastu. Nestabilna globalna situacija, prema jednoj analizi, postaje sve veći rizik za preduzeća.
Osim Latinske Amerike, broj protesta je prošle godine porastao u svim svetskim regionima, navodi se u godišnjem izveštaju osiguravajuće kuće za privredu Alijanc komeršal (Allianz Commercial).
U 20 zemalja koje trpe najviše, zabeleženo je više od 80.000 protesta, a na prvom mestu je Indija sa 18.600.
U statistiku su uključeni politički skupovi svih vrsta – mirne i nasilne demonstracije, štrajkovi i druge forme protesta, kao što su blokade saobraćajnica koje organizuju klimatski aktivisti.
U Nemačkoj je Alijanc zabeležio 4.000 skupova i drugih politički motivisanih događaja na ulicama, što je u odnosu na 2023. povećanje za više od trećine.
Time se Nemačka našla na šestom mestu među 20 zemalja sa najviše protesta. Ispred nje su, osim Indije, još SAD, Francuska, Pakistan i Meksiko.
„Rastuća nesigurnost i frustracija ogledaju se u naglom porastu protesta i pobuna“, prokomentarisao je Srđan Todorović, stručnjak za političko nasilje iz Alijanca.
Protesti protiv vlada čine brojčano samo manji deo svih skupova, ali često mogu trajati mesecima.
Dugotrajne demonstracije u Turskoj i Srbiji još nisu u potpunosti uključene u analizu.
U pojedinim zemljama, prema proceni osiguravača, ekonomske posledice veće su od šteta koje nastaju usled prirodnih katastrofa.
U Evropi stručnjaci posebno upozoravaju na sve veću pretnju od terorizma – sa 67 napada prošle godine, što je otprilike duplo više nego godinu ranije, navodi se u izveštaju.
Podaci o terorističkoj pretnji su od australijske istraživačke organizacije Vižn of hjumaniti (Vision of Humanity).
Nasilje ekstremista takođe je, kako se navodi, poraslo u više zemalja, uključujući i Nemačku.
U Evropi, Alijanc očekuje još više pokušaja sabotaže infrastrukture i kompanija. Naročito su pod sumnjom Rusija, Severna Koreja i Iran.