Најмања видљивост очекује се у Војводини, Београду, Шумадији, дуже река и у котлинама, због чега ће бити неопходна велика опрезност у саобраћају.
Температуре ће се кретати од минус пет до нула степени, наводи метеоролог Ђорђе Ђурић.
У Београду између минус два и нула. Први и други јануар донеће Србији сунчано и релативно топло време, али ће се магла из јутарњих часова у Војводини и у Котлинама задржати током целог дана. Максимална температура биће од 8 до 12, у Неготинској крајини и до 17 степени, а у пределима са маглом до два степена.
У петак у северним и западним, а до краја дана и у централним пределима Србије следи наоблачење са кишом, у току вечери при паду температуре на планинама ће почети да пада снег. Док су у суботу суснежица и снег могући чак и у нижим пределима Србије, на северу Србије падавине ће престати.
Након захлађења које нас очекује наредног викенда, за Божић следи отопљење уз пролазне падавине. Киша се очекује у нижим, а снег у планинским пределима.
Метеоролог Ристић је објаснио колико ћемо ледених дана имати током јануара и за српску Нову годину.
– Од Божића па до Светог Јована имаћемо везане ледене дане. То ће уједно бити и најхладнији део месеца, када ће бити снега, а температура ће ићи до 10 степени испод нуле. Сада смо имали среће јер се снег није топио и задржавао, али када буде јак минус он ће се задржати, и требало би да поведемо рачуна о поледици и леду – оценио је он.
Ристић је говорио и о томе какво нас време очекује крајем јануара и почетком фебруара.
– У јануару улазимо у хладнији део године, а слично време ће бити и у фебруару. Пред крај јануара уследиће краткотрајно отопљење, па ће уследити хладно време у фебруару. Ови месеци биће изразито хладни, са снегом – рекао је Ристић.
Најхладнија зима у последњих 10 година
Он се осврнуо и на прогнозу коју је радио са професором Александром Ваљаревићем у којој су навели да ће зима која нам је стигла бити једна од најхладнијих у последњих 10 година.
– Све иде у том правцу да ће ово бити најхладнија зима у последњих десет година – закључио је он.
Поларни вртлог качи Србију
Ристић је додао и да у Србију стиже поларни вртлог почетком јануара.
– Можете лепо видети како је поларни вртлог поново издуженог облика и стиснут и са пацифичке и са северноатлантске стране. То показује да је његово унутрашње језгро подељено на два дела, са једним делом језгра изнад источне хемисфере и једним језгром које досеже у Северну Америку. Ову динамику можемо видети ако погледамо прогнозу стратосферских ветрова, што је обично мера јачине поларног вртлога. Као што видите, прогноза показује значајно успоравање стратосфере према и у јануару, што указује на кретање и привремени поремећај поларног вртлога – навео је он.