Početna » ПУЦАЊЕ НА ПРОСЛАВАМА: Казне и озбиљне последице за неодговорне

ПУЦАЊЕ НА ПРОСЛАВАМА: Казне и озбиљне последице за неодговорне

Пуцање из ватреног оружја на слављима постало је готово уобичајена пракса у Србији, која и даље изазива велике забринутости међу безбедносним стручњацима. Иако је употреба оружја на прославама, попут свадби, испраћаја у војску или рођења детета, стриктно забрањена, такви инциденти нису реткост, а често се завршавају несрећама. Најчешће се пуца из ловачких пушака, али и из нелегалног оружја, што додатно повећава ризик од повреда или смрти.

Према подацима, најчешће коришћено оружје на оваквим прославама је ловачка пушка, док се инциденти са ватреним оружјем углавном јављају у мањим насељеним местима. Закон о оружју и муницији прецизно дефинише када и где је дозвољено коришћење ватреног оружја – искључиво на стрељанама, у ловиштима или на другим предвиђеним местима, док је употреба на јавним окупљањима стриктно забрањена.



За случај младожење из Титела, који је на свадби покушао да погоди јабуку, али је ранио седам сватова, сигурност и законитост коришћења оружја поново су постали предмет разматрања. Овај инцидент указује на то да, иако је пракса пуцања на слављима забрањена, у великом броју случајева, и даље је присутна и нормализована, чак и у оквиру обичаја.

Казне за нелегалну употребу оружја

Стручњаци упозоравају да је пуцање на прославама, чак и без последица, кривично дело које носи озбиљне последице. Казне за нелегалну употребу ватреног оружја могу бити драстичне, јер се таквим поступцима изазива опасност од теже повреде или смрти. За нелегално поседовање оружја, као и за пуцање у јавности, предвиђене су новчане казне, али и затворске казне које могу бити и до 3 године затвора.

Према подацима МУП-а, највећи број инцидената на прославама везан је за употребу нелегалног оружја. Статистички, чак у 10 од 14 случајева, оружје које је коришћено на овим догађањима било је незаконито.

Промене у друштвеним праксама и безбедносној култури

„Готово је немогуће замислити неку прославу без употребе оружја. Иако је та пракса у потпуности илегална, она је нормализована„, констатује за РТС доцент на Факултету безбедности Душан Кесић.

Да би се спречили овакви инциденти, стручњаци сматрају да је кључно унапредити безбедносну културу, посебно међу младима. Душан Кесић, доцент на Факултету безбедности, истиче да би образовни систем требало да уведе тематске области које би се бавиле безбедносним проблемима, како би се подигла свест о опасностима и последицама неодговорног понашања с оружјем.

Такође, стручњаци се слажу да је неопходно мењати друштвене праксе и обичаје, јер је управо традиција и култура често разлог због којег се оружје користи на слављима. Иако многи сматрају да је пуцање из оружја део српске традиције, етнолози тврде да обичаји морају да се прилагоде савременим безбедносним стандардима.

Иван Урошевић, инструктор за безбедно руковање ватреним оружјем, предлаже да се користи специјална муниција која има само звучни или светлосни ефекат, како би се обезбедила бука на јавним местима, али без опасности по присутне. Такође, он наглашава да је могуће користити филмско оружје и маневарске системе који не изазивају реалну опасност.

Несавесни власници оружја и даље представљају ризик

Иако се свест о опасностима коришћења оружја на прославама повећава, несавесни власници оружја и даље представљају велику претњу. Јелена Лакићевић из МУП-а упозорава да ће несреће бити и даље присутне, док се не допринесе сваком власнику оружја, како би постао одговорнији и свестан последица.

С обзиром на то да су несавесни власници оружја тек у мањем проценту (мање од 1%) идентифицирани у последњој ревизији, јасно је да је још много посла пред нама у циљу смањења броја оваквих инцидента и унапређења безбедности грађана.

Упркос законским регулативама, пуцање на прославама и даље представља озбиљан проблем у Србији. Ова пракса, која је илегална и опасна, често се поистовећује с обичајем, али мора се променити како би се обезбедила сигурност свих учесника. Безбедносна култура, образовање и примена савремених технологија и оружја могу помоћи у спречавању несрећа и смањењу броја инцидената повезаних с употребом ватреног оружја.

Казне за пуцање на прославама у Србији су строге, јер је ова пракса забрањена Законом о оружју и муницији. Употреба ватреног оружја на јавним местима, осим на местима предвиђеним за то, као што су стрељане, ловишта или специјализоване локације, сматра се кривичним делом. Казне могу бити:

Новчане казне – За употребу ватреног оружја у јавности, без обзира на последице, предвиђене су високе новчане казне.
Затворске казне – У зависности од озбиљности инцидента и његових последица, казна може бити и затворска. За пуцање из оружја на јавним местима, казне могу бити и до 3 године затвора.
Одузимање оружја – Ако се утврди да особа поседује оружје нелегално, оружје ће јој бити одузето, а особа може бити процесуирана због нелегалног поседа оружја, што носи додатне санкције.
Пуцање на прославама изазива опасност од тешких повреда или смрти, чак и када се све заврши без последица. Због тога се такви инциденти сматрају озбиљним кривичним делом и законски су строго кажњени.

Извор РТС



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept