„Зна се да има пуно симптоматске терапије за скидање температуре, спречавање и ублажавање кашља. Има и оних имунопротективних лекова, пробиотика, широк је спектар лекова који могу да помогну детету да што пре оздрави и без антибиотика“, рекла је Остојићева Танјугу.
Нагласила је да уколико температура дође до 39 или 40 степени дете треба одвести на преглед.
Она је објаснила да је разлика између грипа и респираторне инфекције у томе што инфекције обично почињу спорије, а грип према њеним речима креће нагло са температуром.
„Чим видимо да нам је дете нерасположено, да више спава, одбија да једе, има неку благо повишену температуру, реагујемо са оним првим хигијенско-дијететским мерама, са пуно течности и са неком дијетом. Ако има температуру, дајемо одмах лек за повишену температуру. Ми лекари кажемо преко 38,5. До тада туширамо, хладимо дете, дајемо више течности да би се некако само изборило са том температуром“, навела је Остојићева.
Према њеном мишљењу сада је већ пик сезоне вируса и препоручује се пет до шест дана мировања уз симптоматску терапију.
„Пуно деце има, поготово у колективима, брзо се шири. Читаве породице су сада оболеле од грипа. Има пуно деце и у вртићима и у школама који долазе на прегледе са температуром 39, 40. Али кад се ураде лабораторијске анализе, кад се види да је то вирусна инфекција, одраде се и брзи тестови на грип, покажу позитивно, онда само саветујемо 5-6 дана мировања уз ову, како смо поменули већ, симптоматску терапију и то пролази“, казала је Остојићева.
Када је реч о вакцинама, она их види као „добру ствар“ за одрасле и децу.
„За децу вакцина против грипа није обавезна, али се препоручује. Осим код оних угрожених категорија – деце са хроничним болестима, где заиста грип може да погорша и њихову основну болест“, закључила је Остојићева.