Početna » ПУТНИЦИ СУ ОСИГУРАНИ У ГРАДСКОМ ПРЕВОЗУ У СЛУЧАЈУ НЕЗГОДЕ Грађани недовољно знају своја права, а дешава се да погрешно реагују кад су повређени

ПУТНИЦИ СУ ОСИГУРАНИ У ГРАДСКОМ ПРЕВОЗУ У СЛУЧАЈУ НЕЗГОДЕ Грађани недовољно знају своја права, а дешава се да погрешно реагују кад су повређени

Осигурање путника у јавном превозу законом је обавезно и укључено је у регистарцију возила

У оквиру емисије „Пулс Србије“ на Курир телевизији, отворено је питање које занима велики број грађана: да ли су путници у јавном градском превозу осигурани и имају ли право на надокнаду штете у случају незгоде?

Дајана Петић Шобот, стручњак за осигурање, указала је на кључне проблеме, неинформисаност грађана о сопственим правима и погрешне реакције у тренутку незгоде.



– Закон прописује оно што каже Народна банка, а Влада усваја. Међутим, имамо проблем што наш народ не зна своја права, некако више зна своје обавезе – рекла је Петић Шобот и додала да је осигурање путника у јавном превозу законом обавезно и укључено у регистрацију возила.

Она је указала на конкретне случајеве из праксе у којима су путници повређени бежали са лица места уместо да позову полицију, чиме су сами себи ускраћивали право на обештећење.

– Осигурање плаћа штету, али људи не умеју да је пријаве. Они побегну са лица места, а онда тек код куће сазнају шта су могли да ураде – навела је.

Додала је да штете могу бити значајне, од изгубљеног радног дана до трајног инвалидитета, али да се новац из осигурања исплаћује само ако је поступак пријаве уредно спроведен.

Говорећи о случајевима из своје праксе, Петић Шобот је навела и пример путнице која је приликом уласка у аутобус повредила кук.

Срећом, била је инспектор и знала је своја права. Она је добила три исплате, из обавезног осигурања у превозу и из две полисе животног осигурања – навела је и додала да је та путница могла себи да приушти и бањско лечење и комплетну рехабилитацију захваљујући благовременој реакцији.

Једно од честих питања јесте и шта се дешава сада када се карте више не купују у возилу, а оне су раније служиле и као доказ о вожњи.

– Иако немамо карту као доказ да смо учесници у превозу, и даље имамо права из осигурања и осигурање ће сваку претрпљену штету надокнадити, ако се пријави како треба и ако се позове полиција – истакла је.

Еспресо



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept