Ljudima koji u Nemačkoj trpe rasnu diskriminaciju siromaštvo preti više nego ostalima. To važi i za one koji rade i visoko su obrazovani, a pritom su, na primer, tamnoputi, azijskog porekla ili muslimani, pokazala je jedna studija.
Verovatnoća da će stalno zaposleni zapasti u siromaštvo jeste manja, „ali još je velika razlika između rasistički markiranih“ i ljudi koji to nisu, saopštio je Nemački centar za istraživanje integracije i migracija.
Dok je rizik od siromaštva stalno zaposlenih Nemaca i Nemica bez migrantskog porekla oko pet odsto kod oba pola, među stalno zaposlenim muslimanskim muškarcima je 21 odsto.
Crnkinje sa stalnim poslom suočavaju se sa veoma velikim rizikom siromaštva od 22 odsto. Ljudima rođenim i školovanim u Nemačkoj koji imaju migrantsko poreklo nemaština manje preti nego imigrantima sa inostranim diplomama. Međutim, i oni imaju manje šanse da zarađuju koliko jednako obrazovani Nemci bez stranih korena.
Studija je zasnovana, navodi institut, na istraživanju Nacionalnog monitora diskriminacije i rasizma, u kojem je od 2022. učestvovalo oko 13.000 ljudi. Anketirani su odgovarali i na pitanje da li su crnci, azijati ili muslimani.
Autori su istakli da je siromaštvo posebno velika pretnja izbeglicama iz Sirije i Avganistana koje u Nemačku dolaze od 2013.