Početna » Русија истискује Немачку са листе пет највећих произвођача пива

Русија истискује Немачку са листе пет највећих произвођача пива

Након много година лидерства, Немачка је изгубила титулу европског шампиона у производњи пива и пала је из првих пет на свету.

Прошле године, Русија је претекла Немачку, према недавно објављеном извештају индустрије највећег светског добављача хмеља BarthHaas у Нирнбергу. Кина остаје водећи светски произвођач пива, а Сједињене Америчке Државе су на другом месту.

Према речима аутора извештаја, Хајнриха Мајера, пресудан разлог за промену лидера у Европи био је повећање производње пива у Русији за око 9 процената на 9,1 милијарду литара. У Немачкој је производња пала за један проценат на 8,4 милијарде литара. Пре пет година, извештај је показао да је Немачка испред Русије за око 1,4 милијарде литара, али се у последње време та разлика стално смањује. У 2019. години производња у Немачкој износила је око 9,2 милијарде литара, а у Русији – 7,7 милијарди литара.

Број један је Кина
У поређењу са глобалним лидерима, то су мале бројке: према извештају, Кина је произвела више од 34 милијарде литара, Сједињене Америчке Државе – више од 18 милијарди, док су се оба тржишта смањила за око 5 процената. Бразил и Мексико су 2024. године такође произвели више пива него Русија и Немачка – 14,7 и 14,5 милијарди литара. Глобална производња је благо пала, на 187,5 милијарди литара.

Немачка пиварска индустрија је релативно малог обима. Највећа домаћа компанија, Радебергер Групе, налази се тек на 23. месту у свету. Постоји и много мањих пивара које се тренутно боре са високим трошковима. Поред тога, Немачка већ дуго бележи тенденцију пада потрошње пива. Међутим, даљи пад на светској ранг листи је мало вероватан у наредним годинама: Немачка је испред Јапана, који је седми, за скоро четири милијарде литара.

Немачка предњачи у производњи хмеља
Насупрот томе, Немачка је светски лидер у производњи хмеља, једног од три традиционална састојка пива. Према БартХасу, земља је 2024. године убрала 46.536 тона хмеља, док су Сједињене Државе, тренутно друге у свету, убрале 39.995 тона. Недавни трендови у развоју површина указују на то да би ситуација могла остати непромењена ове године.

БОНУС ВИДЕО:

You may also like