Како је наведено у саопштењу СССС, минимална цена рада се утврђује са одложеним почетком примене те је током преговора неопходно имати у виду пројекције раста трошкова живота у месецима који претходе почетку примене.
СССС полази од чињенице да се висина минималне зараде за наредну годину утврђује четири месеца пре почетка примене, затим од званично објављених података о расту трошкова живота и поскупљења основних животних намирница, као и од пројкеције раста трошкова у наредним месецима и броја сиромашних запослених који од зараде не могу да задовоље најосновније животне потребе.
На седници Председништва Већа СССС, одржаној 24. јула, у циљу формирања платформе за преговоре о висини минималне цене рада за наредну годину, а полазећи од више пута најављене висине минималне зараде за 2027. годину, констатовано је да се, у складу са законом:
Минимална зарада утврђује за ограничен рок исплате, уз благовремено обавештавање синдиката и запослених у предузећу и са аргументованим образложењем.
Затим да се о минималној цени рада може се преговарати и ванредно уколико се значајније промени неки од елемената за утврђивање минималне цене рада, што је и у прошлим годинама био случај, али да и поред образложеног захтева СССС, преговора није било.
СССС констатује да су у периоду од 2021. до 2023. године, профити привредних друштава, према Годишњем извештају о пословању привреде 2023. Агенције за привредне регистре, порасли за 156,4 одсто.
У истом периоду просечне нето зараде номинално су порасле за 43,2 одсто, реално за 9,8 одсто, а минимална зарада за 33,3 одсто, реално за 2,1 одсто.
Како је наведено, у односу на раст цена хране, просечна нето зарада се смањила за 3,4 одсто, а минимална зарада за 10,1 одсто.
СССС захтева да се воде истински преговори, уз уважавање аргумената и сагледавање чињеница, како би се у преговорима утврдила висина минималне цене рада, као и да се поштује закон и сви параметри за утврђивање њене висине.
Такође, СССС захтева да минимална зарада покрива основне трошкове живота, односно да запослени који је примају могу достојанствено живети.
„Да се, што смо и раније тражили, по потреби преговара и два пута годишње. Да се поштује закон и минимална цена рада исплаћује у ограниченом трајању уз аргументовано и благовремено обавештавање запослених. Да се престане са праксом уступака послодавцима и додатно умањује висина уплате социјалних доприноса на терет послодаваца“, наведено је у саопштењу.
На сајту Савеза самосталних синдиката Србије у току је анкета о висини минималне зараде за 2025. годину.