У Србији је у току масовно угинуће пчела, до сада је страдало више од 50 одсто друштава, а узрок је, вероватно, прошлогодишња суша и недостатак полена због чега су лоше храњене током периода одгајања „зимских“ пчела, рекао је данас председник Савеза пчеларских организација Србије Родољуб Живадиновић.
Он је за Бету рекао да се прикупљају подаци о угинућима у целој Србији, али да се за сада зна да је у неким општинама угинуло и 90 одсто пчелињих друштава, а једно чини од 20.000 до 50.000 пчела и неколико хиљада трутова.
„Једном пчелару је, на пример од 365 кошница остало само неколико са живим пчелама, док је у Апатину угинуће мање, око 15 одсто“, рекао је Живадиновић.
Додао је да се претпоставља да је основни узрок угинућа недостатак полена јер су мања у долинама река где је било влаге и цветови су, ипак, дали извесне количине полена.
У условима изузетно високих температура и мањка влаге пчеле су, према његовим речима биле слабо исхрањене, због чега им опада имунитет и тада лакше подлежу вирусним болестима.
Постоји, како је истакао преко 20 врста вируса, а у свакој кошници их има бар две–три врсте.
Још један аргумент да је, како је оценио, узрок смрти слаба исхрањеност је то што су неки пчелари потпуно сузбили вароу, као паразита, који је такође веома смртоносан, а уз то и преноси вирусе, али су и у тим кошницама пчеле такође страдале.
Навео је да има и обрнутих случајева што потврђује да је лоша исхрана општи фактор, а да вируси или вароа само буду Дамоклов мач који „однесе“ пчелиње друштво.
Слична ситуација је, како је навео и у Мађарској, а у Сједињеним Америчким Државама је до сада страдало 62 одсто друштава.
„У Америци проблем угинућа пчела траје још од 2006. године, и од тада сваке године угине најмање 30 одсто друштава, па је уложено више десетина милиона долара у испитивања, али узрок није откривен.
Живадиновић је објаснио да летње пчеле живе свега неколико недеља, а у августу и септембру када се одгајају „зимске“ пчеле које живе неколико месеци требало их је селити на подручја где има више полена или их дохранити заменама полена, чиме би стекле и већи имунитет према болестима.
Због угинућа пчела штету ће, како је рекао, имати и пољопривреда јер ће се смањити опрашивање под условом да пчелари у Србији не обнове друштва, а према досадашњим најавама то неће ни учинити јер се производња меда не исплати због увоза фалсификованог меда чија је цена од два до пет пута нижа од произвођачке цене меда у Србији.
Процена је, према његовим речима, да производња једне трећине хране на планети зависи од опрашивања пчела.