– Неки лекови се апсорбују само ако се узимају уз оброк или ако је тај оброк са високим садржајем масти. Храна може спречити лек да функционише онако како би требало и може да изазове побољшање или погоршање нежељених ефеката лекова или да изазове појаву нових нежељених ефеката – каже др Личина.
Када храна утиче на лекове у телу, то се назива интеракција између хране и лека.
Неки лекови могу деловати брже, спорије, боље или лошије на празан стомак. Алкохол такође има значајан утицај на употребу лекова. Конзумирање алкохола током узимања лекова, или пре и после, може утицати на то како лек делује у телу.
Постоји низ интеракција са храном и лековима до којих може доц́и. Докторка ЛИчина наводи листу уобичајених лекова и начина на који храна утиче на то на који се користе у телу:
Млечни производи могу ублажити ефекте антибиотика у борби против инфекција. Млечне производе треба избегавати и код конзумације препарата гвожђа и суплементације гвожђем. Калцијум, присутан у млечним производима и суплементима, може да омета апсорпцију лекова за штитасту жлезду.
Саветује се да се храна не узима 60 минута пре и после узимања хормонске супституције због могућности смањење апсорпције, укључујуц́и и пића са кофеином.
Намирнице које имају висок проценат соли попут конзервиране хране, грицкалица, сланих сирева, готових јела могу утицати на литијум који се често користи у лечењу биполарних поремећаја. Када се слана храна узма заједно са лековима, може утицати на равнотежу натријума и литијума у телу, и довести до токсичног нивоа литијума у крви.
Треба да водите рачуна о уносу хране са високим садржајем тирамина ако користите антидепресиве из групе МАО инхибитора. Тирамин је дериват аминокиселине тирозина. Након дужег времена, тирозин у неким намирницама бактерије претворе у тирамин. Може се наћи у пиву, црном вину, старим сиревима, прерађеном месу, чоколади. Комбинација ових лекова и хране са тирамином може да доведе до повец́ања крвног притиска и главобоља јер МАО инхибитори блокирају моноамин оксидазу, ензим који разлаже вишак тирамина у телу.
Сок од грејпфрута може да омета неке лекове за крвни притисак и лекове за трансплантацију органа повец́авајуц́и њихов метаболички распад. Неки од њих су блокатори калцијумских канала који се користе за висок крвни притисак и ангину. Ово се такође дешава са статинима који се користе за висок холестерол. Конзумирање грејпфрута са пилулама за контрацепцију може повец́ати нивое естрогена у крви. Ово не би требало да умањи ефикасност саме пилуле, али може повец́ати шансе за нежељене ефекте као што су осетљивост дојке, мучнина, повећано матерично крварење, као и ризик од настанка крвних угрушака или рака дојке
Цитрусно воц́е и сокови попут наранџе и грејпфрута, и производи од парадајза имају висок садржај киселина, могу смањити количину лека која се апсорбује, па се саветује да се не конзумирају са антибиотицима попут пеницилина.
Антибиотици могу спречити тело да метаболише кофеин тако да он дуже остаје у дигестивном систему.
Зелено лиснато поврц́е попут кеља и броколија садржи витамин К и може поништити ефекте антикоагулансне терапије, попут аспирина.
Алкохол поред негативног ефекта на организам не треба конзумирати са многим лековима. Може да продужи деловање инсулина или оралних таблета за дијабетес, што доводи до ниског нивоа шец́ера у крви. Лекове на бази парацетамола не треба узимати са алкохолом јер доводе до оштећења јетре. Антихистаминике не треба узимати са алкохолом јер ц́е изазвати повец́ану поспаност. Лекови који се користе за лечење инфекција имају нежељене ефекте попут дигестивних тегоба у комбинацији са алкохолом и препоручује да сачекате 48 сати након престанка узимања лека пре него што попијете чашу пића. Неки антидепресиви који су селективни инхибитори преузимање серотонина, у комбинацији са алкохолом могу убрзати ефекте алкохола и учинити их интензивнијим. Ова повец́ана интоксикација може довести до оштец́ења расуђивања и координације, што може довести до настанка несреће.
Не растварајте лек у топлим напицима
Пре употребе било ког лека или суплемента прочитајте упутства, упозорења и мере предострожности за интеракцију одштампане на свим етикетама и упутствима за лекове.
– Узмите лек са пуном чашом воде осим ако Вам доктор није другачије саветовао. Немојте мешати лек у храну или растављати капсуле осим ако Вам није саветовано да тај лек можете и тако конзумирати. Немојте мешати лек у топле напитке, јер топлота из напитка може уништити ефикасност лека – напомиње др Личина.
Обавезно обавестите свог лекара и фармацеута о свим лековима које узимате, и на рецепт и без рецепта. Чувајте све лекове у оригиналним кутијама како бисте водили рачуна о року употребе.
курир.рс