Ближи нам се сезона слава, а домаћини су у потрази за најбољом ценом, али и најбољим квалитетом свињског и јагњећег меса.
Како је печење звезда сваке славске трпезе, славари морају пронаћи најбољи однос цене и квалитета печеног меса, а где друго неко у кланицама и на сточним пијацама.
Како наводе продавци, цене печења варирају у зависности од тренутне понуде и потражње на тржишту. Цена такође варира и од пијаце до пијаце, расе прасади, краја у Србији, града до града. Прасад се продаје по килограму тежине, али и по количини уколико се продаје више од једног прасета. Цена се такође формира на основу тежине прасета, до 15 кг, 20 кг, 25 кг, 30 кг.
Цене на пијацама за прасад мању од 15 килограма крећу се од 350 до 400 динара по килограму, а у кланицама цене су мало другачије. За прасад од 16 до 25 килограма морате издвојити цену између 350 и 450 динара. Она зависи од краја у ком живите, односно понуде у вашем граду. За прасе тежине између 16-25 килограма у Крагујевцу можете наћи за 350 динара, у Нишу исто можете купити за 380 дин/килограму, а у Пироту за 400, док га у Сомбору можете наћи по цени од 380 динара.
Цене прасади у кланицама дефинисане су према окрузима, па тако цена у Јужно-банатском округу износи 350 динара, док у Сремском достиже чак 450 динара по килограму.
Јагњеће месо нешто је скупље у односу на прасетину, па тако за исто морате издвојити од 400 до 550 динара. Како је за Курир телевизију истакао узгајивач Светозар Мургашки који има своје товне прасиће и продаје домаће сухомеснате производе на Најлон пијаци, где цена прасића по килограму износи 600 динара по килограму. По његовом мишљењу цене меса остаће у овом ценовном рангу и неће падати. Потражња овог меса у Новом Саду, пред велике крсне славе као и празнике је невероватно велика и продају се огромне количине меса.
Ове цене актуелне су у текућем месецу октобру, али могу варирати у наредним зимским месецима када се очекује да потражња меса скочи.
нсузиво.рс