Ultraljubičasto (UV) zračenje neočekivano je značajno poraslo u delovima centralne Evrope tokom poslednjih decenija, prema rezultatima nove studije.
Između 1997. i 2022. UV zračenje u oblasti oko Dortmunda u zapadnoj Nemačkoj povećalo se za više od 10 odsto, saopštila je nemačka Kancelarija za zaštitu od zračenja (BFS) u četvrtak.
U okolini Brisela zračenje je poraslo za skoro 20 odsto u istom periodu, otkrili su istraživači. Studiju je objavio časopis Photochemical & Photobiological Sciences.
Autore studije su, prema izveštaju, rezultati iznenadili. Pretpostavljali su da je zračenje od kasnih 1990-ih poraslo tek umereno.
Značajan porast uglavnom se pripisuje smanjenju oblačnosti u centralnoj Evropi, naveli su istraživači.
„Ova promena, koja može biti uzrokovana i klimatskim promenama, dovodi do više sunčanih sati, a time i do više vremena tokom kojeg UV zračenje Sunca može dopreti do Zemlje“, navodi se u izveštaju BFS.
Naučnici su analizirali UV podatke sa mernih stanica u Dortmundu. Potom su vrednosti uporedili sa stanicom u blizini Brisela, koja se nalazi na istoj geografskoj širini.
„Rezultati pokazuju da se lična izloženost UV zračenju kod stanovništva u Nemačkoj može povećati“, objašnjava BFS. Ovo ukazuje na važnost razvoja dodatnih mera za suzbijanje sve veće izloženosti UV zračenju u Evropi.
Prekomerno UV zračenje može izazvati bolesti poput raka kože.
Kreme za sunčanje, dugačka odeća i boravak u hladu ključni su oblici zaštite, posebno tokom leta. UV zračenje se ne može videti niti osetiti, upozorava BFS, a prisutno je čak i kada sunce nije vidljivo.