Према веровању, Исус Христ је, док је подучавао апостоле о смерности, подигао једно дете и рекао: „Ко се понизи као дете ово, он је највећи у Царству небеском“. Тај дечак био је Игњатије, који је касније постао ученик Светог Јована Богослова, а затим епископ у Антиохији.
Након што је цар Трајан, пролазећи кроз Антиохију у ратном походу на Персију, чуо за Игњатија покушавао је да га одврати од хришћанске вере на разне начине- понудом да напредује у друштвеној хијерархији као и претњама. Игњатије није пристајао па га је цар окованог послао у Рим и бацио пред дивље животиње у арени.
На путу до Рима молио се и пристао да страда за веру, лавови су га растргли 107. године. Верује се да се Игњатије Богоносац јављао више пута из раја и чинио чуда помажући све до данас свакоме ко га призива у помоћ.
Обичај налаже да се данас не раде тешки послови, а пре свега су забрањени ткање, шивење и предење, а онда и остали послови по кући.
У појединим крајевима Србије обичај је да се меси колач који се потом дели деци, али се малишани најпре нежно повуку за ухо како би у новој години порасли што више.
Људи данашњи празник зову још Кокошији Божић па се обавља низ радњи и обичаја ради заштите кућног иметка и пернате живине. Храни се живина на посебан начин односно у круг направљен од положеног конопца баца се специјално спремљено жито.