Početna » СЛАВИМО ПРЕПОДОБНОГ СИСОЈА ВЕЛИКОГ Деца треба да ураде ОВО, а ево и зашто

СЛАВИМО ПРЕПОДОБНОГ СИСОЈА ВЕЛИКОГ Деца треба да ураде ОВО, а ево и зашто

Православни верници у суботу обележавају празник посвећен Преподобном Сисоју Великом, свецу који се у народу сматра најјачим заштитником деце и прогонитељем свих злих сила које их могу угрозити.

Овај дан прожет је старим обичајима и веровањима, који се преносе генерацијама, а многи од њих и данас живе у срцима мајки широм Србије.

Ко је био Свети Сисоје?

Рођен у Египту (данашњи Мисир), Свети Сисоје био је ученик Светог Антонија Великог и један од најцењенијих пустињака раног хришћанства. Био је познат по изузетној скромности, благости и надљудској вери, због чега је задобио благодат да исцељује, изгони демоне, па чак и васкршава мртве. Провео је шездесет година у пустињи, а упокојио се у дубокој старости 429. године.

У српском народу, Свети Сисоје је посебно поштован међу мајкама, јер се верује да брзо помаже деци у невољи и штити их од свих несрећа и болести. Због тога се овај празник у многим деловима земље обележава обичајима усмереним ка здрављу и срећи деце.

Народна веровања

Ако сутра падне киша – пустите децу да изађу и поквасе се.

Верује се да је то благословена вода коју Свети Сисоје шаље са неба, а да ће деца која се поквасе порасти здрава и снажна.

Деца могу остати напољу и увече.

Старији људи кажу да Свети Сисоје растерује све зле духове, па се верује да тог дана демони беже, а деца су безбедна и под божјом заштитом.

Све што се роди на овај дан биће срећно и дуговечно.

Зато се овај празник сматра посебно погодним за рођења, крштења и молитве за здравље детета.

Пост мајки – тајна здравља деце?

У многим крајевима Србије, жене посте седам дана пре празника Светог Сисоја, како би се причестиле и измолиле здравље за своју децу. Овај обичај се шири и међу млађим генерацијама мајки, које све чешће свесно практикују овај вид духовне припреме и заштите.

Део моштију Светог Сисоја чува се у манастиру Светог Василија Острошког у Бијељини, где многи долазе у потрази за чудом, исцељењем и утехом.

У времену када је све више родитељског страха за будућност деце, празник Светог Сисоја Великог пружа осећај сигурности, духовног заклона и наде.

Његова прича и народна веровања остају вечни симбол борбе добра против зла – посебно кад је у питању највеће благо које имамо: наша деца, пише портал Она.

она.рс

БОНУС ВИДЕО:

You may also like