Početna » Снежни покривач повољно утиче и штити стрна жита

Снежни покривач повољно утиче и штити стрна жита

На територији Подунавског округа протеклих неколико дана формиран је снежни покривач висине између 10 и 40 cm, који ће презимљујућим усевима пружити добру изолацију. Стрна жита налазе у фази мировања, односно развоја два и више листова.

Током јесење сетве било је проблема пре свега због недостатка влаге у земљишту, тако да је ницање озимих усева доста каснило и на неки начин је прекинуто ниским температурама. Снег је јако повољан за озиме културе и сачуваће све оно што је посејано на пољима. Изузетно је битно што ће снежни покривач заштитити оне културе које нису посејане у оптималним роковима сетве.



Без снега пшеница смрзава и на температурама од -10 степени, док са снежним покривачем озима пшеница може издржати у дужем временском периоду и температуре до -25 степени. Влага у земљишту у протеклом периоду била је испод 11 %, што је у неким крајевима условило и сушење изниклих биљака. Дебљина снежног покривача обезбедиће влагу и у дубљим слојевима земље. Најзначајнија корист снега у пољопривреди је та што он представља најбитнији извор воде у току зимских месеци. Топљењем снега вода одлази у дубље слојеве земљишта и ствара се неопходна предвегетацијска резерва воде у земљишту.

Након што напада, још увек свежи снег садржи између 90 и 95% ваздуха, што га чини изузетно добрим топлотним изолатором. Међутим, снег младим биљкама може нанети и штету. На пример, влажан снег може изазвати механичка оштећења на нежним деловима биљака. Дуже задржавање влажног снега на усевима исцрпљује озиме културе. Варирање дневних и ноћних температура може изазвати стварање ледене коре која представља опасност за озиме усеве.

Ниске температуре ваздуха при тлу без снежног покривача наносе штету озимим културама које су посејане ван оптималних рокова сетве и које нису припремљене за презимљавање. Ледена кора може настати и у току зиме, уколико долази до сталног варирања између дневних и ноћних температура и може бити јако опасна за младе биљке. Ледена кора може се формирати у виду такозване лежеће или висеће ледене коре. Испод лежеће ледене коре, у зависности од њене дебљине, може се нагомилати угљен-диоксид.

На овај начин смањују се залихе кисеоника, па може доћи до озбиљног оштећења биљака: биљке се могу угушити. Озими усеви покривени снегом лакше ће издржати мразеве, а детаљније прогнозе могу дати тек кад се снег отопи и кад пшеница, уљана репица и јечам наставе са даљом вегетацијом.

Саветодавац: Сања Миловановић Миленковићa



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept