Početna » Снимање на улици или тајно: Да ли је дозвољено без пристанка? Правне смернице, изузеци и казне

Снимање на улици или тајно: Да ли је дозвољено без пристанка? Правне смернице, изузеци и казне

Шта ако се нађете на улици и неко вас почне снимати телефоном?

Да ли су такви снимци заиста безазлени или отварају озбиљна правна питања? У ери у којој готово свако поседује паметни телефон с камером, граница између приватности и јавног простора постаје све нејаснија. Да ли данас свако може једноставно укључити телефон и снимати вас, и шта закон каже о томе? Ова тема поставља кључна питања о правима, слободама и одговорностима у дигиталном добу.




У Србији, снимање особе без њеног пристанка у јавним просторима, попут улице, генерално није противзаконито, али постоје одређена ограничења. Ево како закон регулише ову област:

Шта каже закон?

  1. Закон о заштити података о личности:
    Ако се снимљена особа може идентификовати на основу снимка, тај снимак се сматра обрадом података о личности.
    За употребу и дистрибуцију снимака на којима је особа препознатљива обично је потребна њена сагласност, осим ако постоји легитимни интерес који претеже над правом на приватност (нпр. новинарство, јавни интерес, истраживачки рад).
  2. Закон о јавном информисању и медијима:
    Снимање у јавним просторима је дозвољено ако служи јавном интересу, попут новинарства или документарних радова.
    Међутим, не сме се злоупотребити на начин који нарушава достојанство, част, углед или право на приватност особе.
  3. Кривични законик Републике Србије:
    Снимање постаје кривично дело ако се ради у сврху узнемиравања, уцене, или се нарушава приватност (нпр. снимање разговора без дозволе у приватним ситуацијама или дистрибуирање снимака без сагласности).
  4. Право на приватност:
    Иако се улица и друге јавне површине не сматрају приватним местима, ако је особа снимљена у околностима које нарушавају њену приватност (нпр. фокус на лице или тело на начин који је увредљив), снимање може бити спорно.

Да ли је потребно одобрење за снимање на улици?

  • Није потребно одобрење за снимање у јавним просторима ако особа није у првом плану или ако снимак није специфично усмерен на њу.
  • Јесте потребно одобрење за употребу снимка ако се особа може идентификовати, а снимак се користи у комерцијалне, медијске или друге сврхе које могу нарушити њену приватност.

Ако планирате да снимате особу у јавном простору:

  • Будите сигурни да снимање не угрожава достојанство и право на приватност.
  • Избегавајте дистрибуцију или објављивање снимака без сагласности, осим ако постоји јасан јавни интерес или легитимна основа за то.
  • Ако особа затражи да се снимак не користи, најбоље је поштовати тај захтев како бисте избегли правне компликације.

У Србији тајно снимање, без знања и пристанка особе која се снима, генерално није дозвољено и може представљати кршење закона, осим у одређеним ситуацијама предвиђеним законом. Ево основних смерница:

1. Јавна места
На јавним местима, попут улица или тргова, снимање је у принципу дозвољено јер се сматра да особа нема оправдани очекивање приватности. Међутим, чак и на јавном месту, ако се снимање користи за злоупотребу или јавно објављивање без дозволе, то може бити правно проблематично.

2. Приватни простори
У приватним просторима, као што су домови, канцеларије или аутомобили, тајно снимање је забрањено и може представљати кривично дело, јер се тиме крши право на приватност. Ово укључује и снимање звука, видео записа или фотографија.

3. Изузеци у вези са доказима
Тајно снимање може бити дозвољено само ако је законито наложено, рецимо, у оквиру истраге када то ради полиција или друга овлашћена институција уз налог суда. Грађани у правним споровима понекад користе тајне снимке као доказе, али њихова законитост зависи од процене суда и специфичних околности.

4. Казне за незаконито снимање
Неовлашћено тајно снимање може бити кажњиво према Кривичном законику Републике Србије. На пример:

  • Неовлашћено снимање и прислушкивање (члан 143): Казна за особу која неовлашћено снима може бити новчана или затворска, у зависности од тежине повреде права.
  • Повреда приватности писама и других пошиљки (члан 142): Ово укључује и неовлашћено прислушкивање и коришћење приватних снимака.

Дакле, осим ако нисте овлашћени или немате пристанак, тајно снимање у било којем простору носи значајне правне последице.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept