Ово су показали резултати истраживања понашања у вези са здрављем деце школског узраста у Србији 2022. године које је спровео и пре неколико дана објавио Институт за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“ у сарадњи са Светском здравственом организацијом (СЗО), Министарством здравља и Министарством просвете.
– Када је реч о сексуалној активности ученика и ученица првог разреда средње школе, њих 16 одсто је изјавило да је ступило у сексуалне односе – 30,1 одсто дечака у односу на 7,7 одсто девојчица. Такође, учесталост ученика који похађају гимназију, а који су имали сексуални однос била је мања у односу на целу испитивану популацију ученика првог разреда средње школе (12,2 одсто ученика гимназије у односу на 16,9 одсто укупне популације) – наводи се у истраживању.
Највећи број ученика и ученица првог разреда средње школе – 41,3 одсто је, како се наводи у истраживању, први сексуални однос имало у 15. години, а 14,5 одсто је невиност изгубило са 14 година, 4,7 одсто са 13, три одсто са 12 година, а 22,6 одсто је имало 11 или мање година.
На питање да ли су користили кондом при последњем сексуалном односу, нешто мање од две трећине (64,5 одсто) ученика и ученица је одговорило потврдно, 24,7 одсто је одговорило да није, а забрињавајуће је да је чак 10,8 одсто одговорило да не зна.
Деца ни са 15 година нису довољно социјално и емотивно зрела за ступање у сексуалне односе, а камоли са 11, сматра школски психолог Бранка Тишма.
ХПВ вакцина штити много
Пелцовати се од девете године
Рано ступање у сексуалне односе са собом носи бројне ризике по здравље, а стручњаци последњих година посебно саветују да се деца вакцинишу ХПВ вакцином која, према истраживањима, у 90 одсто случајева спречава рак грлића материце и пениса. Ова вакцина је од 2022. у Србији бесплатна и могу је примити дечаци и девојчице од 9 до 19 година. Препоручује се да се вакцина прими управо у узрасту од девет година и да је приме и дечаци и девојчице.
ХПВ су обезбеђене и за студенте, а међу њима влада велико интересовање.
– Деца узраста од 10 и 11 година често различите физичке контакте и додире доживљају као сексуалне односе, те могуће да је проценат нешто нижи, а ако није то у питању – онда је то стварно забрињавајуће. Рано је и за оне са 15 година. Тешко је рећи када је право време, али би можда доња граница ипак требало да буду виши разреди средње школе – каже Тишма и додаје да млади, међутим, данас трпе врло јак спољашњи притисак који утиче на њихову одлуку за раније ступање у односе:
– Они су изложени садржајима који често нису прилагођени њиховом узрасту и где се блискост брка са сексуалним односима – објашњава, додајући да би родитељи, без притска и осуде, требало да више разговарају са децом.
Ово истраживање је спроведено у 101 основној и средњој школи у Србији у другом полугоду школске 2021/22, односно у 198 одељења петог и седмог разреда осмолетке и првог разреда средње школе, односно на узорку од 3.962 ученика. У првим разредима средњих школа у просеку сваке године има од 62.000 до 65.000 ученика.
Већина испитиваних ученица (73,7 одсто) није користила пилуле за контрацепцију при последњем сексуалном односу, али има и 13,2 одсто средњошколки које је пријавило да пилилу користи.
kurir.rs