Početna » Šolcova koalicija se raspala, Nemačka ide na vanredne izbore

Šolcova koalicija se raspala, Nemačka ide na vanredne izbore

Koalicija semafor, koja je Nemačku vodila sa kancelarom Olafom Šolcom (Scholz) na čelu, od srede uveče ne postoji. Odmah je počelo raščišćavanje puta ka vanrednim izborima u martu.

Socijaldemokrata (SPD) Šolc je, posle niza kriznih sastanaka poslednjih dana, smenio ministra finansija Kristijana Lindnera (Christian), šefa liberalne FDP, najmanje stranke tročlane koalicije.



Kancelar je svog ministra optužio za podrivanje svakog pokušaja dogovora u koaliciji. Potvrdu o razrešenju Lindnera u četvrtak će dobiti od predsednika Frank-Valtera Štajnmajera (Walter Steinmeier).

FDP je odmah najavila da će povući i preostalih troje ministara u vladi. Upražnjena mesta u prelaznom periodu popuniće SPD i preostali partner u koaliciji, Zeleni.

Dakle, na semaforu, tako nazvanom po partijskim bojama članica, ostalo je da radi samo crveno i zeleno svetlo i dve stranke će voditi zemlju prvi put od 2005.

Međutim, SPD i Zeleni nemaju većinu u Bundestagu. Šolc je najavio da glasanje o poverenju 15. januara – izvesno je da će izgubiti i to otvara vrata raspuštanju Bundestaga i vanrednim izborima.

Izbori, prema zakonu, moraju biti najkasnije do početka aprila, a najverovatniji datum je 30. mart, jer tada nigde u Nemačkoj nema praznika.

Koalicija se raspala zbog svađe SPD i Zelenih sa jedne, i FDP sa druge strane o kursu ekonomske i fiskalne politike. Lindner se od izbijanja budžetske krize pre godinu dana redovno sukobljavao sa Šolcom i šefom Zelenih, ministrom privrede Robertom Habekom (Habeck).

Kancelar je u pregovorima tri stranke poslednjih dana tražio da vlada odobri novo popuštanje takozvane kočnice zaduživanja, odnosno u ustav ugrađenog instrumenta koji ograničava koliko država sme da pozajamljuje i pod kojim uslovima.

Na sastanku rukovodstava tri stranke u širem sastavu u sredu uveče, Lindner je predložio vanredne izbore.

To je munjevito procurilo u javnost – pritom, Šolc i Habek su i u ranijim sporovima optuživali Lindnera da iznosi detalje razgovora sa sastanaka iza zatvorenih vrata.

Ovaj put, Šolc je reagovao otpuštanjem ministra finansija. FDP je povukla ministre i to je, posle nešto manje od tri godine i mnogo svađe, ugasilo semafor.

Šolcov govor posle toga, očigledno pripremljen ranije, lideri SPD su ocenili kao njegov najsnažniji nastup od početka mandata. Uglavnom veoma odmereni kancelar se, naime, oštro obračunao sa Lindnerom.

Optužio ga je za novo iznošenje unutrašnjih rasprava i saplitanje kompromisa zarad političkih poena.

„Prečesto je taktički sitničario i igrao partijske igre. Više puta je izneverio moje poverenje,“ rekao je Šolc, uz primedbu kako „ozbiljan rad u vladi tako nije moguć.“

Lindner, naravno, nije otišao u ćošak da ćuti. „Njegov pažljivo pripremljen govor dokazuje da nije želeo održiv dogovor, nego da je planski raskinuo koaliciju,“ rekao je.

Dalje, rekao je odlazeći ministar finansija, SPD i Zeleni nisu prihvatali njegove predloge za raspravu o popravljanju ekonomskog stanja u Nemačkoj.

Sam Šolc je, navodno, zanemario ekonomske probleme građana.

„Nudio je blede, neambiciozne i slabe protivpredloge koji ne doprinose rešavanju privredne slabosti i prosperitetu, socijalne sigurnosti i ekološkoj odgovornosti naše zemlje.“

Kancelar je, prema Lindneru, „ucenjivački insistirao na suspendovanju kočnice zaduživanja.“

„Na to nisam mogao da pristanem, jer time bih prekršio svoj mandat. Zbog toga je kancelar … večeras raskinuo saradnju sa mnom i sa FDP,“ rekao je.

FDP je najavila da će iz vlade izaći i ministri saobraćaja Folker Vising (Volker Wissing), pravosuđa Marko Bušman (Marco Buschmann) i obrazovanja Betina Štark-Vacinger (Bettina Stark-Watzinger).

Vising, međutim, ima drugačiji plan. On je u četvrtak saopštio da će napustiti FDP da ostane u vladi. To, doduše, ne menja veliku sliku, jer vlada više nema većinu u Bundestagu.

To znači da će vlada svaku odluku morati da progura u dogovoru sa opozicijom – a predstoji joj mnogo kriznog odlučivanja.

Šolc je rekao da će lideru konzervativnog bloka (CDU/CSU) Fridrihu Mercu (Friedrich Merz) predložiti saradnju za rešavanje gorućih otvorenih pitanja.

„Vrlo brzo ću razgovarati sa Mercom o konstruktivnoj saradnju oko dva ili više za zemlju ključnih pitanja: oporavku privrede i odbrane,“ rekao je.

Prema njegovim rečima, to ne može da čeka vanredne izbore i formiranje nove vlasti. „Sada nam je neophodan jasan plan za stabilno finansiranje bezbednosti i odbrane, koji pritom neće ugroziti jedinstvo u zemlji.“

Ishod izbora u SAD i povratak nepredvidljivog Donalda Trampa (Trump) u Belu kuću tim pitanjima samo dodaje hitnost.

Ostaje da se vidi šta Šolc može da postigne sa Mercom. Njih dvojica će na izborima biti glavni rivali u kancelarskoj trci, a odnos im je, posle niza oštrih sukoba u Bundestagu, prilično zategnut.

Merc i lider CSU, bavarski premijer Markus Zeder (Söder) već su se izjasnili za izbore pre kraja marta.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept