Početna » СПЦ И ВЕРНИЦИ СУТРА ОБЕЛЕЖАВАЈУ ВАЖАН ПРАЗНИK: Ево да ли се РАДИ на БЛАГУ МАРИЈУ, пазите шта каже ВЕРОВАЊЕ!

СПЦ И ВЕРНИЦИ СУТРА ОБЕЛЕЖАВАЈУ ВАЖАН ПРАЗНИK: Ево да ли се РАДИ на БЛАГУ МАРИЈУ, пазите шта каже ВЕРОВАЊЕ!

Живот је завршила мирно у Ефесу, а њене свете мошти касније су пренете у Цариград

Блага Марија је један од празника Српске православне цркве који се празнује 4. августа по старом календару.

Овај дан је заправо спомен на Марију Магдалену. Она је била родом из горских предела Сирије, око града Магдале, због чега је и добила име Магдалена. У младости је била грешница, али ју је Исус избавио од грехова. Kасније је постала његова ученица, пратила га је и слушала његове проповеди.



После Христовог васкрсења путује у Рим да цару Тиберију црвеним јајетом објасни Христово васкрсење. Том приликом, она је пред царем оптужила Понтија Пилата, који није хтео да заштити Исуса, него му је невином изрекао смртну казну. Kасније је Пилат лишен свог високог достојанства и прогнан у западну Европу, где је и скончао. Из Рима је Марија Магдалена отишла у Ефес, код апостола Јована Богослова и ту је након неког времена умрла.

Блага Марија је, по народном веровању, сестра Светог Илије Громовника. Празник посвећен Благој Марији је и дан Епархије будимљанско-никшићке и многих других православних институција. Веома је поштована у Срба, посебно међу женама.

Спада у непокретне празнике и иако нема „црвено слово“ у црквеном календару, тога дана се, као ни на Огњену Марију и Свету Петку ништа не ради у кући нити у пољу.

Иначе, Марија Магдалена се у Житијима светих помиње као „мироносица равноапостолска“.

Заједно са Пресветом Богородицом туговала је под распетим Христом на Голготи и три пута је посетила његов гроб.

Према Јеванђељима, после Васкрсења Господ јој се два пута јавио, док се у предању тврди да је посетила Рим, где је цару Тиберију даровала црвено бојено јаје и поздравила га речима: „Христос васкрсе!“ па се верује да је обичај фарбања васкршњих јаја везан за овај догађај.

Живот је завршила мирно у Ефесу, а њене свете мошти касније су пренете у Цариград.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept