У Србији, као и у многим другим земљама, мобилни телефони су давно престали да буду само средство комуникације – они су постали статусни симбол и модни детаљ.
До те мере да је чак и једна „ријалити” звезда добила сценско име по најцењенијем бренду, истичући тако свој ексклузивитет.
Најновији модели мобилних телефона водећих брендова носе се да се виде, као сатови или патике, као знак престижа и праћења технолошких и стилских трендова.
Међутим, растућа економска неизвесност и све веће цене уређаја отежавају грађанима да прате тај темпо.
Куповина новог, „популарног” телефона често представља финансијски изазов, па се све више људи окреће половним уређајима као прихватљивијој алтернативи. Овај тренд праћен је развојем тржишта половних телефона, све већом понудом, али и питањима поверења, гаранције и исплативости.
Нажалост, прецизни статистички подаци о односу продаје нових и половних мобилних телефона у Србији нису јавно доступни. Међутим, с обзиром на популарност платформи за продају половних уређаја, попут КупујемПродајем, Сасоманге и Лимундо, на основу података из 2024. године, може се закључити да постоји велико интересовање за куповину половних телефона.
Тако су на КупујемПродајем апсолутни хит половни телефони компаније Епл, где је за продају било које верзије „ајфона” постављено око 19.500 огласа. Следи Самсунг са око 14.400 огласа, наш највољенији Кинез Xiaomi са око 7.300 огласа и Huawei са око 1.900 огласа.
Ценовни ранг варира у зависности од модела и стања уређаја. На пример, половни Samsung Galaxy S23+ може се наћи за око 500 евра, док се старији модели попут Samsung Galaxy A51 продају за око 90 евра.
На сајту КупујемПродајем тешко је одредити који је најпопуларнији половни телефон, али модели попут iPhone 12, Samsung S21 и Huawei Mate 40 Pro су често тражени. Ценовни ранг за ове моделе обично се креће између 250 и 700 евра, у зависности од стања и опреме.
Међутим, половни мобилни телефони не купују се само преко „сваштарских” веб-продавница, где се јављају појединци или мање продавнице. Постоји неколико специјализованих продавница које се баве откупом и продајом половних мобилних телефона.
ТехноКруг нуди откуп и продају телефона онлајн, уз могућност исплате истог дана и гаранцију од 12 месеци на купљене уређаје. Jet Set се бави откупом, продајом и сервисом мобилних телефона, пружајући шест месеци гаранције на уграђене делове. Joker Mobil нуди нове уређаје са 24 месеца гаранције и половне са 12 месеци гаранције.
Треба знати да гаранција на половне телефоне зависи од продавца. При куповини од физичких лица путем огласника, гаранција обично није доступна. Због тога је важно пажљиво проверити уређај пре куповине и, ако је могуће, куповати од продаваца који нуде неку врсту гаранције или могућност поврата.
Даш динар да уђеш…
Ако неко баш чезне за новим телефоном, може га добити за динар, али уз одговарајући пакет услуга и уговорну обавезу. Међутим, неки од њих нуде и замену „старо за ново”, тако да у трку улазе и стари мобилни телефони.
Не зна се колико људи носи нови „ајфон за динар“, плаћајући пола минималца месечно за мобилни пакет. Међутим, зна се колико се старих уређаја рециклира, што је важан податак. Тако је Yettel од почетка 2025. године до данас рециклирао више од 1,5 милиона уређаја, што представља преко 106 тона електронског отпада враћеног у поновну употребу. Кроз промотивну кампању „Старо за ново”, МТС пружа корисницима могућност да замене старе телефоне за ЕКО попуст при куповини нових уређаја, док А1 Србија нуди попуст од 15.000 динара за кориснике који донесу стари телефон приликом куповине новог уређаја.