Повећање акциза представља најважнији и најисплативији део стратегије за контролу штете коју наносе производи попут дувана, алкохола, безалкохолних пића заслађених шећером и други који негативно утичу на здравље, наводе из Бечког института за међународне економске студије (wииw).
Ова институција покренула је иницијативу „Порези за здравље“ (Таxес фор Хеалтх Инитиативе – ТХЕи), међународну истраживачку мрежу која се бави порезима на дуван и друге производе штетне по здравље.
Фокус пројекта, лансираног у фебруару 2024. године, је на седам земаља Централне и Источне Европе: Бугарској, Грузији, Пољској, Румунији, Србији, Турској и Украјини.
Пројекат, који је подржан од стране фондације Блоомберг Пхилантхропиес, води тим истраживача из Бечког института – Биљана Јовановић, Нóра Кунгл и Кристијан Фидановски, уз подршку екстерне консултанткиње, професорке Хане Росс.
Здравствени порези обухватају акцизе на дуван, алкохол, безалкохолна пића заслађена шећером и друге штетне производе који негативно утичу на здравље, смањујући очекивани животни век и продуктивност, док повећавају трошкове здравствене заштите и морбидитет.
Како наводе из Бечког института, повећање акциза представља најважнији и најисплативији део стратегије за контролу штете, а тренутни фокус ТХЕи иницијативе је контрола употребе дувана.
И поред значајних реформи и мера контроле дувана у протеклих неколико деценија, пушење и даље остаје водећи узрок превентабилних смрти широм света. Земље Централне и Источне Европе бележе неке од највиших стопа преваленције пушења (проценат пушача у популацији) и интензитета пушења (број цигарета по пушачу) на свету.
Према подацима Светске здравствене организације, Србија и Бугарска су 2022. године имале трећу највишу стопу преваленције пушења (39,5 одсто) међу земљама са више од милион становника. У ЕУ све земље Централне и Источне Европе, осим две, имају значајно више стопе пушења од просека ЕУ.
ТХЕи иницијатива реагује на недостатак политичке пажње према земљама ЦЕЕ у заједници јавног здравља. Ове земље су недовољно подржане у својим напорима за контролу дувана, упркос значајним негативним последицама по јавно здравље због високе преваленције пушења.
ТХЕи се придружује дугогодишњој кампањи за контролу дувана (Bloomberg Initiative to Reduce Tobacco Use), која је од 2005. године инвестирала 1,58 милијарди долара помажући да се промене политике у десетинама земаља и потенцијално спасу стотине хиљада живота.
Тренутно мрежа wииw-а путем ТХЕи укључује Институт економских наука у Србији, Институт за структурна истраживања у Пољској, Институт за економска истраживања у Бугарској, Аспен Институт у Румунији, Центар за економску стратегију у Украјини, Удружење за економетријска истраживања у Турској и Грузијски институт за јавне послове у Грузији.