Сједињене Америчке Државе увеле су санкције Нафтној индустрији Србије. Реч је о пакету мера против Русије, који је најтежи до сада. Пред Србијом је неколико дана да се припреми. Председник Србије Александар Вучић данас је одржао састанак са замеником америчког државног секретара за управљање и ресурсе Ричардом Вермом, једна од главних тема биле су санкције Нису-у.
Оно што су истакли након састанка је да Србија неће имати никакве економске последице, као и да санкције нису уперене против Србије, већ против Русије.
– Поставили смо пет конкретних питања и у наредном периоду очекујемо одлуке у писаној форми. Најмање седам до 10 дана морамо да разговарамо са Американцима, да видимо садржај целог пакета санкција, да бисмо могли да се обратимо Русима и видимо шта нам је чинити. Господин Верма је рекао да треба да се уклони руско присуство, а онда се говори о смањењу, то нам уноси нејасноће. Замислите да кренемо у преговоре са Русима и откупимо седам одсто власништва, тиме они иду испод 50 одсто, а онда нам кажу да то није довољно и остану санкције – рекао је председник, наводећи да тачно мора да се зна шта су услови, рекао је данас Вучић.
„Имамо 45 дана“
„За све операције имаћемо само 45 дана календарских, закључно са 25. фебруаром. Оно што је важно, до тада не само да морамо да завршимо потписивање било каквог уговора, договора са руском страном већ морамо да завршимо оно што се назива ‘цлосинг’, све мора да буде готово, једино евентуално финансијска трансакција може да буде продужена још 15 дана, до 12. марта, али и ту финансијску транскацију мора да одобри ОФАЦ-ово одељење, у оквиру владе САД“, рекао је јуче Вучић.
Он је навео да САД за санкције налазе два правна основа, један је из 2014. године, а други из 2021. године.
„Један је из одлуке администрације Барака Обаме, једна из одлуке администрације Џоа Бајдена. Зашто су овакву комбинацију различитих правних основа Американци припремили – то су урадили због тога да би било немогуће да се изврдају санкције“, рекао је Вучић.
Он је објаснио да је немогуће да санкције које је увео УС Треасурy и посебан део у америчком Треасурy-у који се назива ОФАЦ буду изврдане.
„Дакле, уколико би Руси желили да продају својих 50 плус 6 посто и Гаспромњефта и Гаспрома, они више не могу то никоме да продају, некој саудијској компанији, катарској, емиратској, било коме на свету, више то не могу да учине, јер та компанија истог секунда, долази под њихове санкције“, рекао је Вучић.
Он је навео и да је много важних ствари остало недовољно јасно и не рашчишћено.
Неколико проблема за Србију
Одлука САД се очекивала данима, а за Србију, како је истакнуто, следи неколико проблема, а два се истичу:
– проблеми у самом снабдевању нафтом
– проблеми са Рафинеријом и Петрохемијом и другим гигантима што ће директно утицати на нашу економију. У међувремену, Србија је формирала два тима за преговоре, као и Кординационо тело за снабдевање нафтом.
Како је рекао председник Србије Александар Вучић Србија неће журити са одлукама, али има 45 дана календарских дана за одговор.
„Гориво би могло да оде у небеса“
Миодраг Здравковић недавно је за „Блиц Бизнис“ говорио је о потенцијалним променама које би могле да очекују Србију након увођења санкција НИС-у.
– Најгоре што може да се деси јесте да ЈАНАФ више не испоручује нафту за НИС. То би било тешко, готово немогуће јер је Нафтна индустрија Србије њихов највећи конзумент, има највећи уговор. Ипак, САД сигурно има начин да их натера на укидање испоруке ако им то буде у интересу – објаснио је он тада.
Цене горива ће бити први весник било какве промене. Уколико би биле спроведене те санкције, цене горива би отишле у небеса. Не само то, већ би дошло до несташице енергената – сматра Здравковић.
Здравковић наглашава да још не зна текст документа нити конкретне информације о поменутим санкцијама и наглашава да је решење оваквог санкционисања комплексан процес.
Огласили се из Јанаф-а
Пуна примена америчких санкција Нафтној индустрији Србије (НИС) наступиће за 45 дана, а до тада постоји могућност прилагођавања и предузимања мера како би се омогућило дезинвестирање и очувала сигурна снабдевеност Србије нафтом, саопштено је из Јадранског нафтовода (ЈАНАФ) поводом одлуке одлазеће администрације САД-а о санкцијама НИС-у.огласили се из јанафа
„НИС је дугогодишњи и највећи пословни партнер ЈАНАФ-а, с којим имамо уговор о транспорту десет милиона тона нафте у периоду од 1. јануара 2024. до 31. децембра 2026. године. Од тренутка најаве могућег увођења санкција, ЈАНАФ интензивно сарађује са надлежним секторима хрватске Владе. Представници хрватских институција су током протеклог периода, кроз директан контакт са америчком администрацијом, која је свесна геостратешке важности ЈАНАФ-а за енергетску сигурност региона, радили на проналажењу решења за ублажавање негативних последица на пословање компаније“ – саопштила је Управа ЈАНАФ-а, на челу са Владиславом Веселицом и Стјепаном Аданићем.
Додали су да се, у сарадњи са Владом, пажљиво и континуирано разматрају сви аспекти одлуке САД-а.
Да ли би „Дружба“ могла да буде спас
Овакву ситуацију српска власт је наслутила да би могла да се догоди, па је са Мађарском најавила изградњу новог нафтовода између Новог Сада и места Алђе, кроз који би се енергент допремао копненим путем директно из нафтовода Дружба, најдужег на свету који се протеже на 4.000 километара између Русије и Немачке.
Споразум о нафтоводу потписан је 21. јуна прошле године, а инвестиција је вредна више од 150 милиона евра. Изградња би требало да траје између 12 и 24 месеца.
Подсетимо, америчко министарство финансија донело је данас одлуку о увођењу санкција Нафтној индустрији Србије (НИС), како се и очекивало. Конкретне одлуке послате државном руководству Србије.
Сједињене Америчке Државе су увеле неке од најстрожих санкција руској нафтној индустрији до сада.
Нафта је одмах одреаговала. Цена је скочила.