Početna » ШТА СЕ ДЕШАВА У ТЕЛУ НА 30 И 40 СТЕПЕНИ: Наша срца “раде” брже, а губимо оно што сви можемо да надокнадимо!

ШТА СЕ ДЕШАВА У ТЕЛУ НА 30 И 40 СТЕПЕНИ: Наша срца “раде” брже, а губимо оно што сви можемо да надокнадимо!

Према британским научницима, горња критична температура ваздуха на којој људи могу да живе је између 40 и 50 степени Целзијуса. Међутим, када жива у нашим термометрима пређе 30 степени, она постаје опасна. Проверите како екстремно високе температуре утичу на наше тело.

Статистике доказују да су топлотни таласи веома опасни. Жене су чешће жртве топлотних таласа, па тако чине 60 одсто у групи људи који су умрли од последица прегревања тела. Неправилно придржавање правила током топлих дана може да доведе до, на пример, сунчанице, али и много опаснијих стања.



30 степени
Проблеми почињу већ на температури од 30 степени, што може да узрокује, између осталог: опасни пад крвног притиска, поремећај срчаног ритма, главобољу и слабост. Наша срца морају да раде много више током врућег времена како би крв брже циркулисала и омогућила да крв тече ради ефикасног знојења и хлађења тела. Ово је веома неопходан и важан процес, али у исто време губимо вредне микроелементе као што су калијум или натријум, које је у овом тренутку важно надокнадити. Такође треба запамтити да је у врелим данима лакше добити опекотине од сунца и алергијске реакције, које се манифестују црвеном бојом коже, сврабом или осипом који пече.

Изнад 40 степени
Научници са Универзитета Рохемптон у Лондону наглашавају да када температура ваздуха почне да прелази 40 степени, наше тело успорава. Ово укључује нижу брзину метаболизма и, у исто време, већу потрошњу енергије за одржавање основних животних функција. Ово, заузврат, негативно утиче на функционисање целог тела, укључујући кардиоваскуларни систем. Тако високе температуре могу да изазову прегревање тела, што даље може да доведе до грчева, несвестице, па чак и до топлотног удара и смрти. Симптоми коју указују на опасност:

висока телесна температура, до 42 степена
слабост и апатија
повраћање
несвестица
поремећаји дисања и свести
Може доћи и до привременог оштећења унутрашњих органа, на пример, јетре или бубрега. Наравно, свако различито доживљава негативне ефекте високих температура и свако од нас има мало другачију горњу температурну границу коју наше тело може да толерише. Зависи од пола, старости и општег стања, укључујући ниво физичке спремности, опште здравље и лекове.

Како да вас не ухвати врућина?
Без обзира на то да ли жива достиже око 30 степени, приближава се или прелази 40 степени, важно је запамтити основна правила безбедности. На првом месту је правилна хидратација. У топлим данима треба пити доста негазиране минералне воде или пића са електролитима. Важно је хидрирати се топлим напицима, а не хладним. Не препоручује се алкохол који дехидрира организам, као и слатка пића.

Стручњаци такође препоручују конзумацију воћа и лако сварљиве оброке, као и пуно одмарања, по могућству у хладовини. Када излазите напоље, не заборавите да носите покривала за главу, по могућству светле боје и од материјала који дише, крему са заштитним фактором, наочаре за заштиту очију и залихе воде. У врелим данима би требало да носите лагану, широку и прозрачну одећу.

(МОНДО/Т.В.)



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept