Губитак личне карте може изазвати стрес, али процедура за пријаву нестанка и издавање новог документа је једноставнија него што многи мисле – поготово ако се користи опција електронског заказивања термина.
Грађани који изгубе личну карту дужни су да одмах пријаве нестанак у надлежној организационој јединици Министарства унутрашњих послова (МУП) према месту пребивалишта. Том приликом документ се аутоматски проглашава неважећим, а грађани стичу право да поднесу захтев за нову личну карту.
Колико кошта замена?
За издавање нове личне карте потребно је платити републичку административну таксу у износу од 900 динара, док укупни трошкови, укључујући и израду картице, износе 1.154,80 динара.
Избегните чекање – закажите онлине
Грађани могу избећи гужве заказивањем термина путем портала еЗаказивање, и то за себе и још до четири члана своје уже породице. У случају малолетне деце, термин се заказује на име родитеља или старатеља. Заказивање је могуће највише 30 дана унапред, а списак полицијских станица у Србији које користе овај систем доступан је на званичном сајту МУП-а.
Шта понети?
На заказани термин потребно је понети:
стару личну карту (ако је доступна),
доказ о уплати такси,
у случају губитка – потписану изјаву о нестанку (попуњава се у МУП-у),
у случају крађе – и пријаву о крађи.
Где и како платити?
Таксе се могу платити путем еБанкинга, али важно је напоменути да поједине установе не прихватају уплатнице без физичког печата. Због тога се грађанима препоручује уплата на шалтерима банака или Поште, где је могуће платити и готовином или картицом стране банке, без потребе за поседовањем рачуна у домаћој банци.
Уколико сте таксу већ платили електронски, довољно је да понесете одштампану потврду, коју можете оверити у пословници своје банке ако је потребно.
Шта ако вам треба и пасош?
Процедура за издавање пасоша је слична, али се разликују висина такси и потребна документација. Детаљи и примери уплатница доступни су на сајту Министарства унутрашњих послова.