Овај ужасан злочин догодио се у дворишту породичне куће Бећића, у улици Николе Тесле у Смедеревској Паланци, после бурне свађе између оца и сина јединца.
Искасапио га на улици
Први убод Златан је тог 20. јула 2016. године задобио у дневној соби, око 8.30 часова. Покушао је да побегне, али га је Игњат сустигао у дворишту и наставио да га убада, док га није савладао на улици испред капије.
Златан није успео да се одбрани, јер је почео да губи много крви. Узмицао је и само говорио: „Немој сине, немој то да радиш!“
Полицајци су затекли Игњата у току самог чина убиства, међутим, он је био толико распомамљен да су палицама морали да га одвоје од већ потпуно немоћног оца. Златан је преминуо у болници двадесетак минута касније.
Златанова мајка Ранка (72) присуствовала је трагичном догађају и покушала безуспешно да спречи унука да јој убије сина. Потом је смештена у паланачку болницу, иако није била повређена, због узнемирености. Није била у стању ни да оде на синовљеву сахрану…
Мотив крвопролића до данас није званично утврђен и био је у домену нагађања, чак и комшија и пријатеља убијеног професора енглеског језика и одборника паланачке скупштине.
– Последњих дана су се свађали њих двојица, чуо сам, није то било ништа неуобичајено. И раније се дешавало, али би после заједно ишли у кафиће, гледали утакмице – испричао је новинарима после трагедије породични пријатељ Бећића.
Златан је у том тренутку био ангажован у Демократској странци Србије, чији је одборник био у Скупштини општине. Његова прва жена је била Оливера, од које се развео и са њом је имао сина јединца Игњата.
Један Златанов познаник испричао је за медије да није познавао Игњата, али да је чуо да је младић био веома размажен:
– Причали су ми да је злоупотребљавао пажњу родитеља након што су се развели. Поред тога, и Златан и Оливера су после развода имали друге везе, а Игњат је био син јединац и сви су му поклањали пажњу.
Није могао да говори
Сахрани Златана Бећића на паланачком гробљу, осим мајке која је била у болници, није присуствовала ни Златанова прва жена Оливера, коју је вест о трагедији затекла на мору. Од њега су се опростили колеге одборници, бројни пријатељи, страначки другови и сарадници.
Након хапшења, десетак сати од убиства, младић је са кривичном пријавом предат тужилаштву, где му је одређен притвор. Није био у стању ни реч да изусти…
Пребачен је одмах потом у Специјалну затворску болницу у згради Централног затвора у Београду. Пре „прекида свести“ студирао је ДИФ у Београду.
Информер