Верује се да више од милијарду људи живи са стањем које се деценијама дијагностиковало на основу БМИ (индекса телесне масе), који мери однос њихове висине и тежине како би се проценила количина вишка телесне масти.
БМИ није релевантан у дијагнози гојазности
Међутим, постоје страхови да БМИ сам по себи није „поуздана мера“ здравља појединца и може довести до недовољне и претеране дијагнозе гојазности, са „негативним последицама“ за оне који су погођени.
Десетине водећих светских стручњака из различитих медицинских области – као што су ендокринологија, интерна медицина, хирургија, биологија, исхрана и јавно здравље – сада позивају на промену приступа гојазности, стања које изазива велике здравствене проблеме широм света и које земљама доноси трошкове у милијардама.
Према извештају стручњака ослањање искључиво на БМИ је неефикасно јер не представља директну меру телесне масти, не приказује расподелу масти по телу и не пружа релевантне информације о здрављу особе.
Тренутно, неки људи са вишком телесне масти немају БМИ који указује на то да живе са гојазношц́у, што значи да потенцијално озбиљни здравствени проблеми остају непримец́ени и нелечени.
У исто време, другима са високим БМИ може се дијагностиковати гојазност упркос одржавању нормалних функција органа и тела, без знакова или симптома текуц́е болести.
Професор Франческо Рубино, председник комисије Ланцет који је сачинио извештај, рекао је да ц́е Промене пружити прилику здравственим системима широм света да усвоје универзалну, клинички релевантну дефиницију гојазности и тачнију методу за њену дијагнозу.
Да ли је гојазност требате гледати као болест или фактор ризика?
– Питање да ли је гојазност болест поставља погрешну дилему, као да је гојазност или увек болест, или никада није. Међутим, докази указују на много сложенију стварност – каже Рубино.
Неки људи са гојазношц́у могу да одржавају нормалну функцију органа и опште здравље, чак и дугорочно, док други показују знаке и симптоме тешке болести, и зато је јако важно како посматрамо гојазност:
Разматрање гојазности само као фактора ризика, а не као болести, може онемогућити правовремено пружање потребне здравствене неге људима чије здравствене проблеме узрокује управо гојазност.
С друге стране, ако се гојазност дефинише као болест, то може довести до прекомерних дијагноза и непотребне примене лекова и хируршких захвата, што може бити штетно за појединце и веома скупо за друштво.
Клиничка гојазност требало би да се дефинише као стање у којем вишак телесне масти доводи до објективних знакова и/или симптома смањене функције органа, или значајног смањења способности за обављање основних свакодневних активности, попут купања, облачења или једења.
Стручњаци истичу да пацијенте са клиничком гојазношћу треба сматрати особама са хроничном болешћу која је у току, те им треба обезбедити одговарајуће лечење и третмане, укључујући лекове за мршављење.
Претклиничка гојазност дефинише се као стање у којем постоји вишак телесне масе, али без поремећаја у функцији органа.
Особе са претклиничком гојазношћу немају хроничну болест, иако имају повећан, али променљив ризик од развоја клиничке гојазности и других обољења у будућности, попут дијабетеса типа 2, кардиоваскуларних болести, одређених врста рака и менталних поремећаја.
Стручњаци саветују да се особама у овој категорији пружи подршка у смањењу ризика од могућих болести.
– Наша промена приступа признаје сложеност гојазности и омогућава персонализовану негу – рекао је Рубино, професор метаболичке и баријатријске хирургије на Кинг’с Коледзу у Лондону.
– Предуго смо се ослањали на БМИ као једноставну меру гојазности, која често погрешно представља стање и не одражава у потпуности како вишак телесне масти утиче на здравље особе – др Кат Мекалаји специјални саветник за гојазност.
Разликовање комисије између претклиничке и клиничке гојазности представља витални корак напред, наглашавајуц́и потребу да се рано идентификује и интервенише, истовремено пружајуц́и одговарајуц́у негу онима који вец́ имају озбиљне здравствене последице.
Ово је аларм за узбуну, јер је чак и пре првих симптома, сало на стомаку повезано са овом болешћу
Извор: Тхегуардиан.цом