Početna » СУШИТЕ ВЕШ на радијатору или пећи? ПРОЧИТАЈТЕ ОВАЈ ТЕКСТ И ВИШЕ ВАМ НЕЋЕ ПАСТИ НА ПАМЕТ!

СУШИТЕ ВЕШ на радијатору или пећи? ПРОЧИТАЈТЕ ОВАЈ ТЕКСТ И ВИШЕ ВАМ НЕЋЕ ПАСТИ НА ПАМЕТ!

С почетком грејне сезоне, мокар веш се с балкона и из дворишта сели у топле домове, и простире у собама по радијаторима или по сушилицама тик уз нафтарице, креке, струјне пећи, каљеве пећи или “смедеревац”. Зато, чим се потпали прва ватрица или топлане макар смлаче радијаторе, људи једва дочекају да у топлој кући или стану рашире веш. Но, не знају колико је то опасно за здравље, а и неисплативо за кућни буџет!




Иако се веш осуши за тили час, цена је превелика, јер постоји огроман ризик да угрозите како своје, тако и здравље својих најмилијих! Посебно ако је неко од вас склон алергији или има астму. Како су доказали научници, испаравање састојака из прашкова и омекшивача, до чега долази током сушења одеће на радијаторима или пећима, изазива повећан ризик од пораста алергена у ваздуху и самим тим до појаве алергија.

Сушење гардеробе у становима повећава ниво влаге за 30 одсто и са собом повлачи повећан ризик од астме и алергија, којима су посебно изложени најмлађи. Поред влаге, ту су и гриње, али и буђ. Током времена се тај загађени ваздух толико исуши да то негативно утиче на дисајне органе.

Слузокожа постаје толико сува да привлачи различите алергене и узрочнике разних инфекција. Симптоми инфекције дисајних органа су бројни – кашаљ, хроничан умор, иритација очију, грла и коже, главобоља или мучнина.

Ако се рубље суши на радијатору то ће, осим здравља укућана, ометати и проток топлоте домом, односно смањиће се ефикасност грејних тела што у за последицу има појачавање грејања, а самим тим и веће рачуне. Такође, и сама влага која се испарава ваздух чини хладнијим па, иако је термостат на истој температури, у дому ће бити хладније него иначе.

Притом, осетљива одећа која се мокра ставља на радијаторе може да се оштети, пуцањем влакана у њој. Зато, требало би променити своје навике.

Машина за сушење веша је одличан избор ако постоје финансијске и просторне могућности за то. Свако ко веш суши у машини за сушење, каже како оно постаје изузетно мекано и често га није потребно пеглати јер није згужвано као ако се суши на ваздуху.

Иапк, многи ће и даље, за време сувих зимских дана, баш као и наше баке некад, опран веш прострти напољу, на дворишту или по балконима. Такво сушење је спорије него лети, али рубље се ипак осуши, чак и ако је напољу минус. Најпре се заледи па постепено постане суво.

Само, пазите! Залеђено рубље не савијајте, јер може да се оштети. Такође, предност сушења на отвореном је и то што веш неће попримити различите мирисе из домаћинства, на пример, од цигарета или пржења лука.

Наравно, пошто већина људи нема у зградама вешернице, препоручује се да се тик уз грејно тело обавезно држе посуде са чистом водом, просторије често проветравају, а кад год је могуће, веш не сушити у собама у којима се дуже борави или спава.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept