четвртак, мај 8, 2025
Početna » Сутра је Марковдан, све је дозвољено осим једне ствари! Верује се да ће вас пратити малер и болест ако…

Сутра је Марковдан, све је дозвољено осим једне ствари! Верује се да ће вас пратити малер и болест ако…

Марко је био помоћник апостола Петра, који га је у својој првој посланици назвао својим сином по духу

Српска црква и православни верници обележавају сутра, осмог маја и другог дана Ђурђевдана, празник светог Марка, писца једног од четири јеванђеља. Празник је у народу познат као Марковдан.

Ко је био свети Марко којем је посвећен Марковдан? Марко је био помоћник апостола Петра, који га је у својој првој посланици назвао својим сином по духу, а када су се затекли у Риму, Марка су верници замолили да напише понешто о спасоносном проповедању Исуса Христа.



Тако и настаде јеванђеље – за које је апостол Петар, један од првих 12 Христових ученика, посведочио да је истина.

Петар је Марка поставио за епископа и послао га у Мисир да проповеда, где је овај успео да посеје семе хришћанства. Своје проповеди наставио је у Александрији, где је и засновао хришћанску цркву.

Целокупан његов рад и труд праћени су и велики чудима. Након две године одсуства из Александрије, Марко се вратио на општу радост тамошњих хришћана, чији се број повећавао, али су га тада ухватили неверници, везали га и вукли по калдрми вичући: „Повуцимо вола у обор“.

Тешко повређеног, крвавог и исцрпљенох утамничили су га, али управо у том мраку јавио му се анђео који ха је храбрио и крепио. Потом му се пројавио и сам Исус Христ уз речи: „Мир Теби, Марко, јеванђелисте мој“, а Марко му је одговорио: „Мир и теби, господе мој Исусе Христе“. Незнабожци су сутрадан извукли Марка из тамнице, те га поново вукли по улицама и поново урлали: „Повуцимо вола у обор“.

Изнурен и изможден, Марко је изустио: „У руке твоје, господе, предајем дух мој“, те умро, 68. године у Александрији. Данас се саркофаг светог Марка налази се у Венецији у цркви посвећеној овом јеванђелисти.

Када су обичаји у питању, Срби верују да сви они који су Ђурђевдан провели лежећи и одмарајући, што значи да ће остатак године бити дремљиви и болешљиви, треба и на Марковдан да одспавају, јер ће се тако избавити од поспаности и болести.

Цео овај дан сматра се благим даном предвиђеним за одмор, а у сеоским деловима Србије поштује се обичај да се не ради ништа на њивама, како их не би стигла казна у виду олуја и громова које могу да униште имање.

Овај дан посебно су празновали ковачи верујући да би им мишеви изгризли мехове ако би тог дана радили.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept