Српска православна црква у уторак 30. јула прославља празник Свете великомученице Марине, у народу познате као Огњена Марија.
У народу се верује да се на њен дан не сме „ни конац у иглу уденути“, али треба избегавати и још неке, лети омиљене радње.
Празник Огњене Марија прославља се 30. јула, није црвеним словом обележен у црквеном календару, али је изузетно поштован у српском народу, нарочито међу женама.
У традицији Света Марина је представљена као сестра Светог Илије, чији се дан прославља 2. августа.
Према предању, она од брата крије када је његов празник да се он не би од среће и славља заборавио и громовима уништио цео свет.
Али и Марија пали и кажњава огњем, по чему је и добила назив Огњена. Зато се на њне дан ништа не ради, ни у кући, ни у пољу, у народу је позната забрана „ни конац у иглу уденути“.
Ако се ово не испоштује, верује се да ће се тако светитељка увредити, па ће послати ватру и громове. Постоји пословица која каже: „Ко слави Огњену Марију, сигуран је у летину!
Народно предање памти многе несрећне случајеве који су се догодили на Огњену Марију, када су се пливачи удавили у рекама и језерима. Зато се верује да на Огњену Марију треба избегавати купање у „великим водама“. И поред летње жеге, освежење у базенима, рекама и другим већим водама треба оставити за сутрашњи дан.