Српска православна црква 18. јануара слави зимски Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру. Овај празник претходи великом празнику Богојављењу и Светом Јовану – Јовањдану, који су у црквеном календару уписани црвеним словом.
У православним храмовима се на Крстовдан служи литургија светог Јована Златоустог, уз освећење воде. После литургије обавља се велико освећење водице у самом храму, док се сутрадан, на празник, вода освећује ван храма, на рекама, али за вернике обе водице имају исти значај.
Крстовданску водицу верници, према обичају, чувају током године у кући ради здравља и користе само у изузетним приликама.
На Крстовдан важи правило строгог поста, само на хлебу и води, док је храна животињског порекла строго забрањена. Занимљиво је да је на Крстовдан дозвољено једење грожђа, док је друго воће такође забрањено.
Такође, постоји и богата традиција брања и свећења босиљка на данашњи дан. Ова биљка је у нашем народу позната као божја и веома је важна за наше обичаје. Кажу да се прво сади босиљак, па тек онда друге биљке и цвеће. Зато би данас свако требало да у кућу унесе мало босиљка – за успех и здравље свих у дому. Слично томе, босиљак треба закачити на икону да цела година не би ишла наопако, а кажу да се ваља и попити чај од босиљка.
Према народним обичајима у неким деловима Србије на Крстовдан ваља да се опере сав веш и очисти кућа.
Иначе, народно веровање каже да се на данашњи дан могу предвидети и даље временске прилике, и то на овај начин:
– Ако је на Крстовдан облачно, зима ће бити богата снегом
– Ако је суво, наредна година ће бити сушна
– Ако до Крстовдана не оду ласте, неће бити јаке зиме
– Тиха киша о Крстовдану предсказује благу зиму
– Грмљавина о Крстовдану предсказује плодну годину
– После топлог и сувог септембра предстоји хладан и кишовит октобар
– Септембарска киша донеће злато њивама, а отров виноградима
– Какав септембар око Крстовдана, такав нас очекује март наредне године
За људе рођене на овај дан верује се да на својим нејаким плећима носе сенку Часног крста и да су зато пред Богом посебно одговорни за своје поступке.
Строги пост, први после Божића
Крстовдан уочи Богојављења није уписан црвеним словом у календар и на њега није обавезан пост, али се практикује због доброг здравља, за разлику од септембарског који је увек посан.