Најтежих пацијената у последњих 20 година има за чак око 1.000 више, истиче др Ђенић.
– Ових дана имамо 10 до 15 одсто повећање хоспитализованих. Само прошле среде била су 22 пријема, што је знатно већи број него пре две недеље. Ово се мери са оним бројем који је био у најтоплијем периоду године – каже др Ђенић.
Напомиње и да када притисак пада, то су обично следећи симптоми:
– вртоглавица
– нестабилност пред очима
– Пацијент дође и каже „нагло сам устао и онесвестио се, имам црнило пред очима, лоше се осећам“ и то је најчешће резултат слабог притиска – каже др Ђенић.
Пацијенти су углавном млађе доби, истиче и то чак од 30 до 60 година.
– Имамо људе у 30-им годинама са веома озбиљним проблемом са притиском. Ту је и стандардна популација са преко 55 или 60 година – каже др Ђенић.
Исхрана водећи фактор хипертензије код младих
Лоша исхрана један је од главних фактора који утичу на проблеме са притиском код младих, каже др Ђенић.
– Главни проблем и главни непријатељ срцу је брза исхрана и слана, али ту је и начин живота, стрес, несаница, исцрпљеност… Промена времена је, такође, веома значајан фактор. Време и лоше животне навике апсолутно синергички делују и доводе до овога што сада имамо, а то је огроман број људи са осцилацијама притиска – каже др Ђенић.
Грешке које чинимо при мерењу притиска
Аларм да нешто није у реду са нашим организмом представља притисак који иде преко 150 и то када такав притисак измеримо више пута заредом, каже др Ђенић.
Он је указао и на грешке приликом мерења притиска.
– Рука мора бити у нивоу срца, значи у нивоу тела. Мора бити опуштена и релаксирана, наслоњена на неку чврсту подлогу. Под углом од 90 степени, али увек наслоњена на нешто. Не сме рука бити у ваздуху. И онда можемо да измеримо правилније притисак – објашњава др Ђенић и наглашава да уколико меримо притисак на сваких пола сата нећемо добити никакве резултате.
У зависности од тога да ли нам притисак варира ка вишем или нижем није лоше појести нешто слатко или слано, саветује др Ђенић.
– Када је притисак нижи, можемо да узмемо нешто слано или минералу воду. Треба подићи ноге у нивоу тела, да нам мозак добије више крви и онда ћемо имати брз престанак симптома. Када је у питању слатка храна за дизање притиска, она неће имати непосредно велики утицај на притисак. У том случају проблематични су пацијенти који имају високе притиске и то преко 180 или 200. Ту једино лекови могу да помогну – каже др Ђенић.
Огроман обим посла за кардиологе протекле недеље
Чак 22 пријема особа са срчаним попуштањем било је прошле недеље на ВМА, истиче др Ђенић, што је забрињавајућа бројка.
– Срчано попуштање долази као последица дугорочно повећаног крвног притиска. Срчани мишић слаби, јавља се и поремећај срчаног ритма… Неопходно је лечити на време хипертензије како не бисмо имали аритмије и инфаркте – каже др Ђенић.
Наглашава да дугорочно имамо тренд све млађих пацијената са хипертензијама и просек постаје све нижи и нижи.
– Просек постаје нижи и то јесте за бригу. То што немамо симптоме не значи да не треба да меримо притисак. Проверите га барем 2-3 пута месечно, чак и ако је нормалан. Важно је смањити стрес, ако смо здрави бар два пута годишње треба радити лабораторију, проверавати шећер и холестерол – каже др Ђенић.
Ђенић саветује да се за сваку тегобу треба јавити пре свега лекару.
– Ако осећате да вам срце прескаче, или да имате широк бол иза грудне кости који се шири ка врату и раменима, ако се јави и напор при томе, обавезно се треба јавити лекару – саветује др Ђенић за РТС.