Дан безбедности и здравља на раду обележава се сваког 28. априла с циљем да се скрене пажња на неопходност примене мера заштите на радним местима, посебно тамо где постоји повећан ризик од повреда. Овај дан је и прилика за сећање на жртве несрећа на раду и професионалних обољења.
Према подацима Међународне организације рада (МОР), сваке године у свету страда око 2,3 милиона људи због последица несрећа на раду или професионалних обољења. Централна тема обележавања овог дана варира из године у годину у складу са актуелним изазовима, фокусирајући се на специфичне аспекте безбедности — од менталног здравља запослених до утицаја нових технологија на радно окружење.
Захваљујући бројним законима и стандардима, подстичу се компаније да посвећују већу пажњу заштити здравља запослених и обезбеђивању права на достојанствен рад. Посебан значај овој области даје и циљ 8 Агенде Уједињених нација за одрживи развој — „Достојанствен рад и економски раст“.
Национална култура безбедности и здравља на раду подразумева заједничку одговорност владе, послодаваца и радника у стварању безбедног радног окружења, заснованог на превенцији, поштовању права и активној сарадњи. Размена добре праксе и међународна сарадња остају кључни за унапређење безбедносних стандарда.
Како изгледа доследна примена ових принципа у пракси, истражили смо у Нафтној индустрији Србије (НИС), једној од највећих компанија у земљи. С обзиром на природу пословања које подразумева рад са опасним материјама и сложене бизнис-процесе, у НИС-у безбедност има статус апсолутног приоритета. Њихов циљ је амбициозан — рад без повреда и без негативног утицаја на животну и радну средину.
Сви запослени, извођачи, партнери и посетиоци локација НИС-а обавезни су да поштују прописане безбедносне процедуре. Компанија такође активно имплементира најбоље светске праксе у области безбедности на раду и промовише културу превенције широм Србије.
Један од стубова овог система су „6 златних ХСЕ правила“, које је НИС усвојио и чије поштовање је обавезно за све који раде или бораве на њиховим локацијама. Поред тога, интегрисани ХСЕ систем (Health, Safety, Environment) представља саставни део свих бизнис-процеса у компанији.
НИС-ова посвећеност безбедности на раду препозната је и на националном нивоу: компанија је освојила прво место на такмичењу за доделу националних признања у области безбедности и здравља на раду, освојивши Повељу „28. април“, у организацији Управе за безбедност и здравље на раду Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.