За сваких 12 месеци рада на одређеном послу, стаж им се за пензију рачуна као да су радили од 14 до 18 месеци, већ у зависности од конкретног занимања. Ово је принцип по којем функционише бенефицирани радни стаж, који се у Србији званично зове – стаж осигурања са увећаним трајањем.
На њега имају право запослени у одређеним професијама и на одређеним радним местима – од ронилаца и балерина, преко оперских певача, професионалних возача, димњичара и ватрогасаца до пореске полиције и безбедњака, пише Н1.
Међу запосленима у Србији који имају највећи степен увећања радног стажа, где им се 12 месеци рада рачуна као 18 месеци стажа су професионалне балерине и балетски играчи, рониоци, професионални пилоти и наставници моторног летења и ваздушног једриличарства, запослени у рудницима угља на неколико радних места, попут копача и јамских палилаца мина…
Осигураници – запослени који раде на пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем и који могу под посебним условима остварити право на пензију су, између осталих и професионална војна лица и полицијски службеници, али не сви.
Закон о Пензијском и инвалидском осигурању предвиђа да право на бенефицирани стаж од полицијских службеника имају „униформисана овлашћена службена лица и полицијски службеници који раде на посебно сложеним, специфичним, односно оперативним пословима“.
Право на овако обрачунат стаж имају и запослени у Министарству спољних послова који раде на пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем.
На списку су и припадници Безбедносно-информативне агенције, припадници Војнобезбедносне агенције и Војнообавештајне агенције.
Овај члан закона односи се и на запослене у Управи за извршење кривичних санкција који раде на пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем, затим на судије распоређене у Посебно одељење и Одељење за ратне злочине Вишег суда у Београду и Посебно одељење и Одељење за ратне злочине Апелационог суда у Београду, тужилац за организовани криминал, заменици тужиоца за организовани криминал, тужилац за ратне злочине и заменици тужиоца за ратне злочине.
И у Пореској управи постоје запослени који остварују бенефицирани радни стаж. То су овлашћена службена лица Пореске полиције у смислу прописа о пореској администрацији.
Стаж са увећањим трајањем рачуна се и осталим полицијским службеницима који раде на радним местима, односно пословима на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем.
Постоји и посебан правилник, доступан на сајту Фонда ПИО („Правилник о радним местима, односно пословима на којима се стаж рачуна са увећаним трајањем„), који прецизира радна места, односно послове на којима је „на којима је рад нарочито тежак, опасан и штетан за здравље и поред тога што су примењене све опште и посебне заштитне мере утврђене прописима“, затим радна места, „на којима је обављање професионалне делатности ограничено навршењем одређених година живота или на којима због природе и тежине посла физиолошке функције опадају у тој мери да онемогућавају њено даље успешно обављање“.
Радна места са степенима увећања стажа осигурања су следећа:
Рудници
У рудницима угља највећи степен увећања – да им се 12 месеци стажа рачуна као 18 месеци – имају запослени на радним местима: копач – вођа радилишта; копач; помоћник копача; јамски палилац мина; јамски возач; руковалац комбајном; јамски зидар; јамски тесар; бригадир широког чела; бушач; помоћник бушача; физички радник на дубинском бушењу.
Правилником се дефинишу радна места у рудницима угља са увећањима са 12 месеци на 16, затим 15, као и на 14.
Геолошка и рударска истраживања
У овој области највеће увећање стажа је са 12 на 15 месеци.
Железаре
У обој области нема увећања стажа са 12 на 18 месеци, већ највише на 16 месеци.
Обојена металургија
Највеће увећање стажа, на 16 месеци, су на одређеним радним местима у производњи бакра и олова, као и производњи цинка и кадмијума.
Ливнице, ковачнице, производња ватросталног материјала
На одређеним радним местима у овим областима највеће увећање је са 12 на 15 месеци стажа.
Производња и прерада нафте и производња течног гаса
Највеће увећање у овој области је са 12 на 14 месеци стажа.
Шумарство и дрвна индустрија
Запосленима у овој индустрији на радном месту секача, радни стаж се за сваких 12 месеци, рачуна као 15 месеци.
Хемијска индустрија
Највеће увећање у овој области је са 12 на 15 месеци стажа.
Наменска производња експлозива
Највеће увећање у овој области је са 12 на 16 месеци стажа.
Речна бродоградња и бродоремонт
Највеће увећање у овој области је са 12 на 15 месеци стажа.
Производња стакла
Највеће увећање у овој области је са 12 на 16 месеци стажа.
Саобраћај
Радна места: професионални пилот и наставник моторног летења и ваздушног једриличарства, под условом да има најмање 200 летова годишње; наставник падобранства, под условом да има најмање 30 скокова годишње, имају увећање стажа са 12 на 18 месеци.
У друмском саобраћају, на пример, возачи теретног возила од седам и више тона носивости имају степен увећања са 12 месеци на 14 месеци.
Возачима аутобуса, тролејбуса и трамваја и градском, приградском и међуградском саобраћају 12 месеци стажа рачуна се као 14.
Изградња и одржавање далековода и надземних водова
У овој области највеће увећање за одређена радна места је са 12 на 15 месеци стажа.
Грађевинарство, графичка индустрија
Највеће увећање у овој области је са 12 на 14 месеци стажа.
Фармацеутска индустрија, кожарско-прерађивачка индустрија, текстилна индустрија, гумарска индустрија
У свим овим индустријама највеће увећање за одређена радна места је са 12 на 15 месеци стажа.
Производња акумулатора, производња електричне енергије
Највеће увећање у овој области је са 12 на 14 месеци стажа.
Индустрија меса, индустрија каблова
И овде је највеће увећање са 12 на 14 месеци стажа.
Рад на ниским темпреатурама
Радна места: виљушкариста и физички радник у тунелима и коморама хладњача имају степен увећања са 12 на 14 месеци.
Рад под водом
Радно место: ронилац има степен увећања где му се 12 месеци стажа рачуна као 18 месеци.
Индустрија вискозних производа и целулозе
Највеће увећање у овој области је са 12 на 16 месеци стажа.
Производња хлора и лужине
Највеће увећање у овој области је са 12 на 15 месеци стажа.
Комунална делатност
Професионалним ватрогасцима на оперативним дужностима у ватрогасним јединицама које оснивају скупштине општина се 12 месеци стажа рачуна као 14, димничару као 15, колико и спремачу умрлих у погребним предузећима.
Здравствене установе
Запосленима на радиологији, на радним местима: лекар специјалиста – радиотерапеут, радиолошки техничар у радиотерапији, радиотерапеутски и радиолошки физичар на припремању и примењивању затворених гамаемитера; одговорно лице за заштиту од јонизујућег зрачења 12 месеци стажа рачуна се као 15.
Исто важи и за лекаре у хитној медицинској помоћи, који пружају хитну медицинску помоћ на месту догађаја и у транспорту.
Болничару, техничару и вишем техничару који помаже при пружању или сам пружа одређену хитну медицинску помоћ на месту догађаја и у транспорту, како и возачу санитетског возила, 12 месеци стажа рачуна се као 14 месеци.
Производња вагона
Највеће увећање у овој области је са 12 на 15 месеци стажа.
Уметничка делатност
Балетским играчима се 12 месеци стажа рачуна као 18 месеци.
Радна места: оперски певач – солиста носилац главних улога; играч народних игара у сталном радном односу у професионалним ансамблима народних игара који имају у просеку најмање 50 наступа годишње имају степен увећања где им се 12 месеци рачуна се као 15 месеци.
Нуклеарна постројења и лабораторије (ИНН „ВИНЧА“)
Запосленима у „Винчи“ на више радних места, радни стаж се за сваких 12 месеци увећава на 15.