Светска здравствена организација (СЗО) објавила је данас прве глобалне смернице за дијагнозу и лечење менингитиса и његових последица, изузетно тешке болести која као исход често има смрт или трајна телесна оштећења, а од које годишње у свету оболи неколико милиона људи.
СЗО је сопштила да бактеријски менингитис у року од 24 сата може да постане фаталан. У свету је 2019. године пријављено 2,5 милиона случајева патогеног менингитиса, укључујући и 1,6 милиона случајева болести бактеријског менингитиса од којег је те године умрло око 240.000 људи.
Менингитис је упала мождане опне, која обавија мождано ткиво и кичмену мождину. Упала може бити узрокована бактеријама, вирусима, гљивицама, токсинима и различитим физичким и хемијским агенсима.
Око 20 одсто људи који оболе од менингитиса претрпи трајне компликације и последице које утичу на квалитет живота. Болест уједно са собом носи и велике издатке за породице оболелих.
Менингитис у начелу не бира жртве, моше да га добије особа било где на свету и било ког узраста, али болест ипак највише погађа земље са ниским и средњим БДП-ом. У овом тренутку највећи терет носи подсахарска Африка, која се, како наводи СЗО, често назива и „појас менингитиса“ и изложена је великом ризику учесталих епидемија менингитиса које изазива бактерија менингокок, навела је СЗО.
„Бактеријски менингитис убије једног од шесторо људи које погоди, а многе оставља са трајним здравственим изазовима“, изјавио је генерални директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус.
Он је рекао да ће примена ових смерница СЗО помоћи у спасавању живота, унапредити дугорочну бригу за оне које је болест погодила и оснажити здравствене системе.
Нове смернице СЗО пружају поуздане препоруке за клиничко збријавање деце старије од месец дана, адолесценета и одраслих особа које су се заразиле менингитисом.
Смернице треба да допринесу широј агенди „поразити менингитис до 2030“ коју су 2020. године усвојиле земље чланице СЗО, а чији је циљ да се број случајева болести који се могу спречити вакцином смањи за 50 одсто, број смртних случајева за 70 одсто и да се смање трајне последице и олакша живот пацијената после прележаног менингитиса.