Početna » ТЕМПЕРАТУРА ИСПОД НУЛЕ, А ОВДЕ ЈЕ МОГУЋ И СНЕГ

ТЕМПЕРАТУРА ИСПОД НУЛЕ, А ОВДЕ ЈЕ МОГУЋ И СНЕГ

 Метеоролог Чубрило објавио нову прогнозу, од овог датума СТИЖЕ ЈАЧЕ ЗАХЛАЂЕЊЕ

Метеоролог Марко Чубрило објавио је нову временску прогнозу и најавио јаче захлађење са температурама испод нуле.

„Данас се очекује наоблачење, које ће прво над западним и северозападним, а у току ноћи и сутра ујутро и над осталим деловима региона локално донетии слабу кишу. Ветар ће бити у окретању на северозападни смер, док ће уследити и мање захлађење. Данашњи максимум од +14 на северозападу до око +18 на југу реигона“, навео је Чубрило.

„У петак и суботу ће се над јужним и југоисточним деловима региона осетити утицај слабог, висинског циклона који ће се преко Италије премештати ретроградно, на запад, док ће над осталим пределима брзо ојачати поље антициклона.

То значи да ће над јужним и средњим Јадраном, југом Ц.Горе, југом БиХ, југом, југоистоком, можда истоком и југозападом Србије уз више облака повемено бити и кише, док је највишим планинама могућ и снег. Над остаим пределима суво, али уз честу појаву ниских облака и сумаглице. Ветар над северним делом региона већ сутра слаб, док би над Јадраном и југом региона било умернеог северног и североисточног ветра“, написао је метеоролог.

Kако је додао, за викенд се очекује мало хладније, али и даље без јачег захлађења. Максимална температура кретаће се од девет до 15 степени Целзијуса што је у оквирима просека за овај део године.

„Почетком следеће недеље се рачуна на утицај антициклона уз стабилно и суво време. Уследиће честа појава магле и ниских облака који се локално могу задржавати и већи део дана. Ветар ће бити слаб. Минимуми од -1 до 8 степени Целзијсуа, на планинама хладније, док ће дневни максимуми зависити од трајања сунчевог зрачења. Тамо где не буде магле максимална температура и до 16 степени Целзијуса, а у пределима са маглом до 9 степени Целзијуса“, објавио је Чубрило.

Јаче захлађење од 17. новембра

„Од јуче оперативни прорачуни ГФС-а и ЕЦМWФ-а око 16. новембра симулирају измештање језгра антициклона над шири простор Балтика и Скандианвије, што би по његовој источној периферији покренуло осетно хладнији ваздух. У исто врее снажна циклоснка активност над Атлантиом би ка нама почела слати серије фронталних поремећаја.

Јутарњи прорачун ЕЦМWФ-а комбинује ова два синоптичка фактора тако да над нама око 17. новембра уследи јаче захлађење уз утицај секундарног циклона над Јадраном. То би нам донело конкретније падавине, а са захлађењем које показује оперативни ЕЦМWФ снега би могло бити и у низијама. Сличне прорачуне је имао и јучерашњи оперативни ГФС као и јутарњи паралелни ГФС који ће 29. новембра заменити оперативни.

Остаје да се види како ће се средином следеће недеље синоптика развити, али по први пут ове јесени има сигнала за могуће јаче захлађење. До њега наравно не мора доћи и само мала корекција у односу баричких система нас ставља у топао сектор, али је све извесније да после 15. новембра следи промена синоптике“, закључио је он.

(Kурир.рс)

You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept