У понедељак ујутру (31. 12) у Београду могли су да се примете већ први знакови измаглице, да би се у току дана ситуација знатно погоршала. Тачније, већ после 18х цео град је био у белој густој магли. Квалитет ваздуха према мерењу апликација xецо и wаqи показују да је загађене у главном граду данас Србије на истом, ако не и горем нивоу него у последњем дану 2024. Квалитет ваздуха је званично означен са „изутетно лош“ са присуством пм2.5 честицама.
Квалитет ваздуха готово у свим општинама и градовима у Србији је тренитно означен високим бројевима између 250 и 320, једино Прокупље и Кањижа имају оцену квалитета ваздуха 25 што означава да је квалитет ваздуха добар.
С обзиром на то да је у остатку Србије означен као изузетно лош са резултатом преко 300, то значи да се смање физичке активности на отвореном и да се избегава дуг боравак и излагање загађењу.
Вредновање и рангирање квалитета ваздуха врши се према методологији коју примењује европска Агенција за животну средину (ЕЕА) за прорачун Европског индекса квалитета ваздуха, са распоном у шест категорија: Добар, Прихватљив, Средњи, Лош, Веома лош и Изузетно лош. Индекс узима у обзир средње вредности концентрација пет загађујућих материја које се мере у реалном времену и то: средње 24-часовне концентрације суспендованих честица пречника до 10 µм, односно до 2,5 µм (ПМ10 и ПМ2.5) и средње часовне концентрације сумпор-диоксида (СО2), азод-диоксида (НО2) и приземног озона (О3). Нумеричка вредност Индекса дефинисана је ради упоредивости са другим, већ устаљеним бројчано израженим квантификацијама квалитета ваздуха. Дати приказ у потпуности узима у обзир важећу законску регулативу Европске Уније односно Републике Србије у области заштите ваздуха којом су дефинисане граничне вредности за пет доминантних загађујућих материја као и препоруке Светске здравствене организације у контексту евалуације последица континуираног загађења по здравље грађана.
Имајући у виду да су суспендоване честице доминантна загађујућа материја у Србији ради приказа тренутног стања квалитета ваздуха дата је и вредност концентрације ПМ2.5 честица у последњих сат времена за коју не постоји законом дефинисана гранична вредност али се према ЕЕА ваздух сматра прекомерно загађеним за часовне концентрације изнад 40 µг/м3.
Све податке преузима и обрађује систем xЕцо – Екстремна екологија за потребе апликације xЕцо Ваздух, која у реалном времену, у форми мапе и различитих ранг-листа, даје приказ квалитета ваздуха на територији Србије применом Европског индекса квалитета ваздуха, али и поређењем измерених концентрација са дефинисаним граничним вредностима за поједине полутанте, те у односу на граничне вредности које је препоручила Светска здравствена организација (СЗО).
Од свих општина у Београду, тренутно је највеће загађење на Врачару.