Početna » У 2024 16 МАЛИШАНА ИЗГУБИЛО ЖИВОТ У САОБРАЋАЈНИМ НЕСРЕЋАМА: Овако можете најбоље да заштитите малишане током вожње: Из Агенције за безбедност стижу корисни савети

У 2024 16 МАЛИШАНА ИЗГУБИЛО ЖИВОТ У САОБРАЋАЈНИМ НЕСРЕЋАМА: Овако можете најбоље да заштитите малишане током вожње: Из Агенције за безбедност стижу корисни савети

Србија се и даље суочава с поражавајућим статистикама када је реч о безбедности деце у саобраћају. Само у 2024. години, 16 малишана изгубило је живот у аутомобилским несрећама, сви у својству путника. Ови подаци не остављају простор за равнодушност, неадекватна заштита деце током вожње, као и непридржавање законских правила, најчешћи су узроци трагедија.



Мирко Коковић, помоћник директора Агенције за безбедност саобраћаја говорио је за Курир телевизија, истакао је да је одговорност пре свега на родитељима и старатељима.
– Сва лица млађа од 12 година не смеју се превозити на предњем седишту, док деца нижа од 135 цм морају користити хомологована безбедносна седишта. Такође, деца старија од четири године, која прелазе ову висину, треба да користе подметаче – нагласио је Коковић.
Иако подаци показују да 60% родитеља користи безбедносна седишта, чак 90% њих прави грешке у њиховој употреби.

– Родитељи често мисле да на краћим релацијама није неопходно користити седишта или везати децу. Међутим, саобраћајне несреће се углавном догађају управо на тим краћим вожњама – упозорава Коковић.

Један од кључних проблема је недостатак навике код деце.

– Деца која нису навикнута да буду везана од најранијег узраста, на дужим путовањима постају немирна, што додатно отежава ситуацију – додао је.

Како би унапредила безбедност најмлађих, Агенција за безбедност саобраћаја, у сарадњи с локалним саветима, годишње подели преко 14.000 до 15.000 бесплатних безбедносних седишта. Поред поделе, организују се и едукативне радионице за родитеље, где се детаљно објашњава правилна употреба седишта. Уз сваки примерак седишта родитељи добијају и приручник који је доступан и на сајту Агенције.

Подаци Светске здравствене организације потврђују значај правилне употребе седишта – чак 70% деце могло би да преживи или задобије само лаке повреде у несрећама, уколико би била адекватно осигурана.

Стратегија за безбедност саобраћаја Републике Србије има амбициозан, али неопходан циљ – да до 2030. године ниједно дете не изгуби живот у саобраћају.

– Наша деца су најдрагоценије што имамо, и њихов живот и сигурност морају бити на првом месту – поручио је Коковић.

Безбедност деце у саобраћају није само питање закона већ и личне одговорности сваког родитеља. Правилна едукација, пажња и придржавање правила могу спасити дечје животе, то је порука коју не смемо заборавити.

курир.рс



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept