На иконама Света Петка је представљена у монашкој одећи са крстом у руци, јер је водила строг пустињски испоснички живот.
Постити или не?
С обзиром да се Света Петка прославља у недељу, многи имају дилему да ли овог дана треба постити. Одговори се разликују у зависности од краја Србије у којем живите. У неким православним заједницама, пости се на дан Свете Петке, док се у другима не пости. Међутум, свештеник Миладин Малић решио је ову дилему и објаснио да се ове године на Свету Петку не пости.
„Пошто празник пада у недељу, ове године се Света Петка не пости. Једини обичај који тог дана треба да се испоштује је да се оде у цркву и искрено помоли овој великој светитељки. Лепо је да жене тог дана спреме ручак и окупе породицу, па да у слози и миру прославе овај велики празник“, навео је свештени.
Ипак, поједини овог дана практикују строги пост. То укључује суздржавање од меса, млечних производа, уља и вина. Ово је слично посту ког се придржавамо током Великог поста. Међутим, најбољи начин да сазнате да ли на дан Свете Петке треба постити или не јесте да се обратите свештеницима или епископима у својим црквама како би сазнали тачне смернице поста на овај дан.
Важно је напоменути да пост не мора бити строго физичко суздржавање од хране, већ такође може укључивати и духовни пост, што значи да верници треба да се посвете молитви, покајању и духовном размишљању током тог дана.
Веровања на овај дана
Народна веровања кажу да на данашњи дан не сме да се пере веш, да се меси хлеб, шије, и да се ради тежак посао, а то се поготово односи на жене.
Једно веровање се посебно односи на воду која се назива аџијазма и сматра се лековитом. У Београду се њен извор налази у Капели Свете Петке, у Доњем граду на Београдској тврђави. Ова се вода поштује од давнина, а предање каже да је њу пронашао један витез и да се њоме излечила краљева кћи. По њој је названа и црква Ружица која је подигнута уз извор.
Верује се да лековита вода извире и на извору Свете Петке у насељу Железник, недалеко од Београда, у манастиру Раковица код Београда, као и у месту Извор код Параћина.
Водом аџијазмом се сматра освећена богојављенска водица, она над којом је на самом крају некрштених дана обавељно освећење. У народу се верује да освећену богојављенску водицу треба чувати целе године и помало користити кад заболе очи, уши или зуби.
Извор: Мондо