Ове године Митровдан пада у петак, па би ваљало овај велики празник постити. Постоји један стари обичај да се уочи Митровдана, тј. четвртак вече проведе у кући, како бисте читаве године били смирени и срећни. То је један од најважнијих обичаја везаних за овај велики празник.
Овај дан је познат по томе што су се хајдуци тада растајали да би негде презимили зиму и поново се састали о Ђурђеву дану следеће године.
Тако је и настала крилатица: Митровданак – хајдучки растанак, Ђурђевданак – хајдучки састанак.
Ко је био свети Димитрије?
Димитрије је био антички командант Солуна који је страдао због ширења хришћанства.
Митровдан је непокретни или стајаћи празник, што значи да је увек истог датума, односно 8. новембра по новом или 26. октобра по старом календару и обележен је у црквеном календару црвеним словом.
Свети Димитрије је рођен у Солуну у трећем веку наше ере, за време цара Максимилијана. Игнорисао је царево наређење да прогони хришћане и јавно је проповедао хришћанство.
Када је цар чуо да је солунски заповедник хришћанин, наредио је да га баце у тамницу где је мучен и погубљен. Солунски хришћани тајно су га сахранили. На месту његовог гроба касније је подигнута црква, а Димитрије је проглашен заштитником града Солуна.
Према предању, Димитријев гроб одисао је босиљком и смирном, па је он зато назван Мироточиви. У средњовековној Србији, посвећени су му многобројни храмови, укључујући и цркву у Пећкој патријаршији и капелу у манастиру Високи Дечани.
По броју оних који га славе, Митровдан је на петом месту на листи највећих српских слава.