Основни циљ доношења измена и допуна, како се наводи у образложењу, јесте да се омогући ефикаснија реализација пројеката и активности неопходних за испуњење међународних обавеза Србије као домаћина ове изложбе.
Предложене измене и допуне, стоји у образложењу предлагача Владе Србије, условљене су, пре свега потребом да се сви објекти и инфраструктура изграде пре почетка изложбе, а имајући у виду да је реч о специфичном начину грађења објеката који су по својој функцији различити – с једне стране то су монтажно-демонтажни објекти који су привременог карактера, док се, са друге стране, ради о објектима који су због технологије процеса изградње специфични.
Предлогом закона предвиђено је да се објекти у оквиру просторног плана, као и објекти који нису обухваћени тим планом, а у функцији су реализације пројекта Ekspo Belgrade 2027, могу пустити у рад, односно користити, по издавању позитивног извештаја Комисије за технички преглед о испуњености услова за привремено коришћење, односно пуштање у рад објеката који испуњавају основне захтеве прописане законом.
Ови објекти се привремено пуштају у рад и користе у трајању од две године, почев од издавања позитивног извештаја поменуте комисије, а инвеститор је дужан да у том временском периоду прибави употребну дозволу.
Предлог закона такође предвиђа да за постављање и уклањање павиљона за учеснике Министарство издаје привремену грађевинску дозволу, док извођење радова по привременој грађевинској дозволи може да отпочне тек по издавању позитивног извештаја Комисије за технички преглед о привременом пуштању у рад објеката.
Како би се испуниле све преузете међународне обавезе у вези реализације изложбе за објекте који се граде за потребе реализације изложбе прописано је да се студија о процени утицаја на животну средину доставља уз захтев за издавање грађевинске дозволе, с тим да се сагласност надлежног органа на студију о процени утицаја на животну средину доставља уз захтев за издавање решења о употребној дозволи.