Набавка иновативних лекова у Србији се наставља, а када је реч о доступним количинама антибиотика и хормона нема разлога за бригу.
О томе је за ТВ Прва говорила проф. др Сања Радојевић Шкодрић.
„Није истина да нема антибиотских сирупа и одређених хормона. Када је у питању Палитреx антибиотик, о коме се причало, ради се о томе да се овај лек већ три године не производи. Још тада смо одмах обезбедили замену. Палитреx капсула има сасвим довољно, а када је у питању сируп њега такође има, али не довољно , због чега се као замена користи Панцеф. Цефалоспорин постоји и у облику сирупа и капсула“, објаснила је проф. др Радојевић Шодрић.
Када су у питању хормони, како наводи докторка, ни ту нема разлога за бригу.
„Прогестерон је избачен из производње у свим земљама Европе и Америке зато што је наведено да једна компонента у леку повећава ризик од настанка карцинома. Али постоји замена, нови облик прогестерона који ће бити ускоро доступан, а тренутно се налази на листи лекова који је сада на Влади. Чим буде усвојен биће доступан у року од два месеца у апотекама. Када је у питању урогестан, постоји довољно за просечну потрошњу“, објашњава проф. др Радојевић Шкодрић.
Докторка је објаснила и ситуацију са хормонима за раст.
„Када је у питању хормон раста, постоји несташица. Имамо хормон раста од четири добављача,а најчешће се користи новотропин. Производња овог лека се прекида глобално, у целом свету. Ми немамо право да наредимо компанији да настави производњу. Али постоји нови лек од друге компаније Фајзер и он ће такође, чим се усвоји листа у року од два месеца бити доступан“, истиче проф. др Радојевић Шкодрић.
Она је упутила и посебан апел грађанима да се овај лек не злоупотребљава јер је потребан болесној деци:
„Морам да упутим апел грађанима да је лек намењен болесној деци. Међутим користе га одрасли мушкарци у ненормалиним количинама спортисти јер доводи до раста мишића и нажалост мное жене у естетске сврху и на тај начин смањују количину лека који је намењен болесној деци. Заиста упућујем апел да се то не ради.“
Иновативни лекови
Република Србија ради на набавци иновативних лекова.
„Иновативни лекови су стављени на листу приоритета здравственог система. У периоду од 2016. до 2024. стављено је укупно 100 лекова на листу“, стиче Шкодрић за ТВ Прва.
„Дошли смо на идеју да направимо децентрализацију интовативних лекова. То значи да пацијенти могу да их добију у својим локалним болницама. Где год је постојала та могућност ми смо то обезбедили“, објаснила је.
„За мултиплусклерозу се тако лек даје већ две године у 26 локалних болница, затим за колоректални се даје у 29 болница широм Србије. Од 1. октобра ће то бити урађено и за терапије за реуматске болести, за које смо на листу ставили 11 иновативних лекова. Од тога два лека само неће моћи да се дају локалним болницама, а то су Ритуxимаб и Инфлиxимаб“, истакла је проф. докторка.
Када се ради о карциному дојке, уведени су готово сви иновативни лекови за ову болест.
„У будућности ћемо радити на хематолошким обољенима и псоријази“, исткла је Радојевић Шкодрић.