среда, јул 16, 2025
Početna » Укинута уредба о пореским олакшицама за новонастањене стручњаке – ИТ сектор тражи хитан дијалог са државом

Укинута уредба о пореским олакшицама за новонастањене стручњаке – ИТ сектор тражи хитан дијалог са државом

Уредба о пореским подстицајима за послодавце који запошљавају тзв. новонасељена лица, донета 2020. године као мера привлачења страних ИТ компанија у Србију, званично је укинута почетком јуна 2025. године. Како је објављено у Службеном гласнику РС број 49/2025, Влада Србије је 12. јуна донела Уредбу о престанку важења досадашње уредбе, чиме се овај механизам пореских олакшица више не примењује у оригиналном облику.

Претходна уредба омогућавала је послодавцима који ангажују стручњаке из иностранства на неодређено време, уз минималну зараду од 300.000 динара, да остваре значајне пореске олакшице и ослобађање од доприноса током периода до пет година.

Разлог за укидање, како је наведено, лежи у расту броја корисника олакшица и ограниченим буџетским средствима, што је довело до неодрживости мера. Уместо гарантованих олакшица, нови модел предвиђа да ће се подстицаји додељивати у складу са расположивим средствима из државне касе.

Из Српске ИТ асоцијације (СИТА) упозоравају да укидање оваквих подстицаја већ има негативне последице по ИТ сектор у земљи. Представници СИТА истичу да су одмах по објави уредбе упутили званичне дописе Влади Србије и ресорним министарствима, захтевајући хитан дијалог.

Према речима Ане Јовановић из СИТА, значајан број чланица асоцијације већ разматра смањење обима пословања или пресељење у друге земље попут Пољске, Румуније или Бугарске. У оквиру СИТА послује 24 компаније различитих величина, у више градова широм Србије – од Београда и Новог Сада до Ниша, Чачка и Суботице. Око 1.350 запослених пријављено је на програм подстицаја за новонастањена лица, а чак трећина чланица има представништва у Војводини.

– Укидање пореских олакшица без претходних консултација са сектором доводи у питање предвидивост пословног амбијента. Потребан нам је стабилан и транспарентан систем који ће охрабрити даљи раст и задржати стручњаке у земљи – изјавио је Марко Вучетић, директор СИТА.

Уколико се договор између државе и ИТ сектора не постигне, финансирање мера подстицаја убудуће ће зависити искључиво од годишњих буџетских могућности, што уноси велику неизвесност у дугорочно планирање пословања бројних компанија које су управо због тих услова и дошле у Србију.

БОНУС ВИДЕО: ШТА ДЕЦА ПРАТЕ НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА

You may also like