„Дужни смо да осигурамо да сва деца буду безбедна у школи. Овај трагични догађај је подсетник зашто су важни свест о менталном здрављу и подршка, посебно у образовном систему. Ми као друштво не смемо да занемаримо потребе менталног здравља наше деце и младих. Морамо да предузмемо конкретне кораке да идентификујемо и подржимо оне који се боре са проблемима менталног здравља и створимо друштво које промовише ментално здравље и добробит за све.
Важно је да се обезбеди приступ услугама менталног здравља и подршка деци и младима, као и да се промовише безбедно и негујуће окружење у школама и заједницама. Поред тога, не смемо заборавити значај правде за децу. Она не могу бити ухапшена или кривично гоњена на исти начин као одрасле особе, и по закону имају право на посебну бригу и заштиту“, истичу представници УНИЦЕФ-а у Србији.
УНИЦЕФ позива да се приоритет стави на заштиту и права деце у правосудном систему – то значи да се деца која долазе у контакт са законом третирају на начин који подржава њихово достојанство и права, као и да су успостављене одговарајуће мере за спречавање и реаговање на насиље над и међу децом. УНИЦЕФ такође позива грађане и медије да се уздрже од постављања или прослеђивања фотографија и видео снимака у вези са овим насилним догађајем, јер то може додатно негативно да утиче на децу, породице жртава и њихове најмилије.
„УНИЦЕФ је спреман да подржи Владу Републике Србије и све друге релевантне партнере у њиховим напорима да одговоре на сваки облик насиља и да подрже децу и младе да се изборе са изазовима менталног здравља“, закључује се у саопшатењу за јавност УНИЦЕФ-а.